- Hoşgeldiniz

Türkiye’nin İlk Enerji Meslek Lisesi Kocaeli’de kurulacak

Türkiye’nin İlk Enerji Meslek Lisesi Kocaeli’de kurulacak sitemize 21 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 592 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Türkiye’nin İlk Enerji Meslek Lisesi Kocaeli’de kurulacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ortağı olduğu ALPER Projesi’nin üçüncü toplantısı İspanya’nın tarihi kentlerinden olan Pamplona’da yapıldı. Proje sonucunda Türkiye’nin ilk Enerji Meslek Lisesi Kocaeli’de kurulacak.

YENİLENEBİLİR ENERJİ DENEYİMİ

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı tarafından yürütülen Hayat Boyu Öğrenme Programı’nın alt bileşeni olan Leonardo da Vinci Yenilik Transferi programı kapsamında yürütülen ALPER Projesi yenilenebilir enerji deneyiminin Türkiye’ye aktarılmasını hedefliyor.

PROJE ORTAKLARI KATILDI

Toplantıya Litvanya, İspanya ve Yunanistan’dan Yenilenebilir Enerji konusunda çalışan mesleki eğitim kurumu, danışmanlık ve araştırma merkezi temsilciler ile yerel ortaklar olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kartepe Fevziye Tezcan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği temsilcileri hazır bulundu.

YUNANİSTAN’DA EĞİTMENLER EĞİTİLECEK

Faaliyet planı ve ara raporun değerlendirildiği toplantıda ayrıca Yunanistan’da gerçekleştirilecek eğitmenlerin eğitimi programının içeriği oluşturuldu. Yunanistan’ın Midilli Adası’nda 27-28 Ağustos tarihinde yapılacak olan eğitim programı kapsamında yenilenebilir mesleki eğitim alanında çalışan öğretmenlerin teknik yeterliliklerinin artırılması sağlanacak.

ENERJİ MESLEK LİSESİ AÇILACAK

Projenin en önemli çıktılarından biri de Türkiye’de örnek teşkil edecek ve yeşil bina teknolojisine uygun Enerji Meslek Lisesi’nin Kocaeli’de kurulması olacak.

AVRUPA DENEYİMİ TÜRKİYE’YE AKTARILACAK

Avrupa Birliği tarafından 330 bin Euro finansman sağlanan ALPER Projesi kapsamında: Yenilenebilir Avrupa deneyiminin Türkiye’ye aktarılması hedefleniliyor. Yenilenebilir Enerji Sektörü, eğitim müfredatı ve eğitim modüllerinin geliştirilmesi, e-learning eğitim modüllerinin oluşturulması, Laboratuar araçlarının ve rehberlerinin geliştirilmesi kapsamında Yunanistan ve Türkiye’de meslek liselerinde öğretmenlere yönelik pilot eğitimler gerçekleştirilecek. Söz konusu faaliyetler kapsamında, mesleki eğitim müfredatının Avrupa Birliği Müfredatı ile uyumlaştırılmasının önü açılacak ve söz konusu sektörde yeni istihdam imkânları oluşturulacak.

YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİ

Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pilot olarak seçilen Kocaeli Atatürk Endüstri Meslek Lisesi’nde günümüzün yükselen değeri olan Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümü kuruldu. ALPER Projesi ile kurulan bölüm için Avrupa deneyimi incelendi ve müfredat Avrupa Birliği’ne uyumlu bir öğrenim müfredatı geliştirildi. 2012-2013 döneminde aktif hale gelerek 46 öğrenci alan bölüm enerji sektöründe istihdamı destekleyerek Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Alanında Rüzgâr Enerjisi Sistemleri, Güneş Enerjisi Sistemleri gibi yeşil enerji alanlarında uzman personel yetiştirecek.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz