- Hoşgeldiniz

Türkiye tarihinin en büyük ihalesi olan İstanbul 3′üncü havalimanı ihalesini Limak kazandı

Türkiye tarihinin en büyük ihalesi olan İstanbul 3′üncü havalimanı ihalesini Limak kazandı sitemize 05 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.894 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Türkiye tarihinin en büyük ihalesi olan İstanbul 3′üncü havalimanı ihalesini Limak kazandı

Türkiye tarihinin en büyük ihalesi olan İstanbul 3′üncü havalimanı ihalesini 97 tur arttırmanın sonunda 22 milyar 150 miyon euro (+KDV) ile Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu kazandı.

3 Mayıs’ta Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen ihaleye 4 konsorsiyum katıldı. Makyol teklif zarfları açıldıktan sonraki turda çekildi. TAV, ICF ve Limak arasındaki çekişme 22 milyar euroya dayanınca ihalede en güçlü adaylardan biri olarak görülen TAV da ihaleden çekildi. Limak’ın arttırıma devam etmesinin ardından IC-Fraport da ihaleden çekildiğini açıkladı. Böylece dev ihaleyi Fenerbahçe’nin eski asbaşkanı Nihat Özdemir’in şirketi olan ve Sabiha Gökçen Havalimanı da işleten Limak’ın başını çektiği konsorsiyum kazandı.

Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilen ihalede projesinin finansmanının sağlanması amacıyla belirli bir süre için yolcu ve tarife garantisi verilmesi öngörülüyor. Yapım işlerinin tamamlanması ve havalimanının işletmeye alınmasıyla 25 yıllık işletme süresi başlayacak.

nihat_ozdemir

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz