- Hoşgeldiniz

Rusya, Suriye’de bulunan deniz üssüne takviye gemiler gönderdi

Rusya, Suriye’de bulunan deniz üssüne takviye gemiler gönderdi sitemize 17 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 684 kişi tarafından ziyaret edilmiş.
Rusya, Suriye’de bulunan deniz üssüne takviye gemiler gönderdi

Rusya, Suriye’de bulunan deniz üssü yakınına devriye için onlarca savaş gemisi gönderirken, ABD ve Avrupalı yetkililer agresif olarak değerlendirdikleri bu adımın, Batıya ve İsrail’e gönderilen ‘Suriye’deki kanlı iç savaşa müdahale etmeyin’ mesajı taşıdığını söylüyor.

Yakhont füzeleri bir saldırı sistemi. Moskova ise Batılı diplomatlara Suriye rejimine sadece savunma silahları sağlayacağını söylemişti. Ancak ABD ve İsrailli yetkililer uzun zamandır Suriye’nin mevcut silah stoklarından endişe duyuyor. Eğer bu silahlar Hizbullah veya diğer militan grupların eline geçer ise bu, bölgedeki İsrail ve ABD savaş gemileri için ciddi bir tehlike oluşturacak.

Öte yandan Rus Donanması ve Dışişleri Bakanlığı, savaş gemilerinin intikali konusunda herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Rusya, ABD’nin görevden ayrılmasını istediği Suriye Devlet Başkanı Beşir Esad’a destek veriyor. İsrail ve ABD’nin karşı çıkmasına rağmen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bu hafta gelişmiş hava savunma sisteminin Suriye’ye satılmasını hızlandıracağı sinyalini de vermişti.

Rusya’nın haricinde Hizbullah ve İran da Esad’ın yanında yer alıyor. İsrail’in Suriye içine düzenlediği son hava saldırısında, Tahran’ın Hizbullah’a gönderdiği düşünülen füzeleri hedef alınmıştı.

Moskova ile Washington, Şam’ın da katılacağı bir uluslararası zirve yapılması konusunda uzlaşmış olsa da, bölgede tansiyonun bu kadar arttığı ve ABD ile Rusya’nın farklı tarafları desteklediği ortamda bu zirveden bir sonuç çıkacağı yönündeki beklentiler düşük.

Öte yandan Başbakan Tayyip Erdoğan ile yapılan görüşmenin ardından basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Barack Obama, “Suriye’deki zor durum ve sıra dışı şiddet ile mücadele için sihirli bir formül yok. Rusya’nın da yer alacağı Cenevre’deki görüşmelerden sonuç alınabileceğini düşünüyorum” dedi.

rus_donanmasi_suriye_sularinda_h176rus-donanmasi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz