- Hoşgeldiniz

mezar açıp kemik çalan Tıp öğrencilerine Ceza

mezar açıp kemik çalan Tıp öğrencilerine Ceza sitemize 12 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.605 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

mezar açıp kemik çalan Tıp öğrencilerine Ceza

Balıkesir’de, bir mezardan çaldıkları kemiklerle yakalanan 3 tıp fakültesi öğrencisine 45’er günhapis cezası verildi.

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi 2’nci sınıf öğrencileri B.G. (23) ve A.U.’dan (22), öğretmenleri derse incelemek üzere kemik getirmelerini istedi. İki öğrenci daha iyi bilgi edinmek ve öğretmenlerinden ekstra not almak için insan kemiği götürmeye karar verdi. İki öğrenci, başka bölümde okuyan arkadaşları B.A.’yı da yanına alıp, geçen 10 Mayıs’ta Çayırhisar Köyü Mezarlığı’na gitti.

Üç öğrenci, kimsesiz mezarı zannederek açtıkları Baki Ada’nın mezarındaki kemikleri aldı. Öğrenciler, B.A.’nın hırkasına sardıkları kemiklerle mezarlıktan ayrılacakları sırada iki kişi tarafından farkedildi. Mezarlıkta ne yaptıklarını soran iki kişiye, “Geziniyoruz” diyen 3 öğrenci telaşla uzaklaştı.

Görgü tanıkları, evlerine kadar takip ettikleri 3 öğrenci hakkında şikayetçi oldu. Öğrenciler hakkında Balıkesir 3’üncü Sulh Ceza Mahkemesi’nde, ’kişinin hatırasına hakaret’ suçundan dava açıldı.

’SUÇ OLDUĞUNU BİLMİYORDUK’
Mahkemedeki ifadelerinde yaptıklarının suç olduğunu bilmediklerini, kimsesiz mezarı sanıp açtıklarını belirten öğrencilerden A.U., “Öğretmenimiz kemik getirene ekstra not vereceğini söyledi. Üst sınıftaki öğrencilerle konuştuğumuzda kimsesizler mezarından kemik aldıklarını ve bir sorun çıkmadığını öğrendik. Bunun üzerine mezardan kemik aldık. Ancak, daha sonra geri gömdük” dedi. B.A. da benzer ifade verirken, B.G. mezar kazma işine karışmadığını, evde yalnız kalmaktan korktuğu için arkadaşlarıyla birlikte gittiğini söyledi.

Mahkeme, öğrencilere önce 3’er ay hapis cezası verdi. Öğrencilerin bu suçu bir daha işlemeyeceklerine kanaat getirildiğinden ve duruşmadaki iyi hallerinden dolayı ceza yarı oranında düşürüp 45’er güne indirildi ve ertelendi.

mezar

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz