- Hoşgeldiniz

Kurban Kesim Kursu Açıldı

Kurban Kesim Kursu Açıldı sitemize 26 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 495 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kurban Kesim Kursu Açıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK), vatandaşların taleplerini yerine getirmeye devam ediyor. KO-MEK, halktan gelen yoğun talep üzerine bünyesine yeni bir branş daha ekledi. KO-MEK’in Yuvacık kurs merkezinde Kurban Kesim Elemanı kursu açıldı. Açılan bu kurs kursiyerlere yeni bir istihdam alanı yaratmakla da büyük önem taşıyor.

KURSTA TEORİK BİLGİLER VERİLİYOR

KO-MEK’in Yuvacık kurs merkezinde Kurban Kesim elemanı kursu açıldı. Haftanın bir günü 8 saat verilen kurs toplamda 32 saat sürüyor. Kursta öncelikle teorik bilgiler veriliyor. Kursiyerler, hayvan kesim teknikleri, kişisel bakım ve hijyen kuralları, koruyucu güvenlik önlemleri, kesim mahallinin temizliği, kesimde kullanılacak alet ve edevatlar hakkında detaylı eğitim gördükten sonra mezbahada uygulamalı olarak kesim yapıyorlar.

MEZBAHADA KESİM YAPIYORLAR

Kurban Kesim Elemanı kursunda teorik bilgileri tamamlayan kursiyerler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mezbahasında uygulama yapıyorlar. Veteriner hekim ve usta kişiler gözetiminde kesim yapan kursiyerler pratik olarak da kendilerini geliştiriyorlar.

İSTİHDAM SAĞLAYACAK

KO-MEK’in Kurban Kesim Elemanı branşında eğitim alan kursiyerlerden Ferruh Kılıç,’’Kurs merkezinde teorik bilgiler aldıktan sonra mezbahada kesimlere görsel olarak şahit olduk. Tamamen hijyenik bir ortamda nasıl kesim yapıldığını öğrendik. Bu kursun istihdam açısından birçok kişiye yarar sağlayacağını düşünüyorum. Ayrıca bu kurs kurbanlarda kesimlerin daha bilgili kişiler tarafından usulüne uygun şekilde yapılmasını sağlayacaktır’’dedi. Kılıç, kendilerine sunulan imkânlardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na teşekkürlerini bildirdi.

DAHA BİLİNÇLİ OLACAĞIM

KO-MEK’in bir diğer kursiyeri Mustafa Bayrak ise her yıl kurban kesimi yaptığını belirterek,’’Bu işte kendimi daha iyi geliştirmek ve bilinçli bir şekilde bu işi yapmak için kursa katıldım. Artık her iş için belge gerekiyor. Bende KO-MEK sertifikamı alarak kurban kesimlerini resmi bir şekilde gerçekleştirmek istiyorum. Her ilçede açtığı kurslar ile verdiği bu hizmetlerden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na çok teşekkür ederim. Allah yollarını açık etsin’’ şeklinde konuştu.

KO-MEK’in Kurban Kesim Elemanı branşında eğitim alan kursiyerler, mezbahalarda, kasaplarda, kurban kesim yerlerinde görev yapabilirler.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :