- Hoşgeldiniz

Koruyucu Aile Uygulaması Kocaelide Tanıtıldı

Koruyucu Aile Uygulaması Kocaelide Tanıtıldı sitemize 04 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.035 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Koruyucu Aile Uygulaması Kocaelide Tanıtıldı

Koruyucu Aile konusunda bir farkındalık oluşturmak ve hizmeti yaygınlaştırmak amacıyla yapılan toplantıda çocukların aile şefkatiyle büyümeleri gerektiğine dikkat çekildi.

KOCAELİ DUYARLILIK GÖSTERECEKTİR

Büyükşehir Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın eşi Sevim Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun eşi Behiye Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı’nın eşi Hanife Yazıcı, Başkan Danışmanı Nermin Tol, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü ve personel katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada Sevim Topaca projeye Kocaeli’de çok fazla duyarlılığın oluşacağına inandığını söyledi. Topaca gönüllülük kavramının duyarlılığa davet ettiğini dile getirdi.

ŞEFKAT ELİNİ UZATABİLİRİZ

Sevim Topaca, “Gönül Elçiliği bizim imkânlarımıza sahip olmayan insanlara yardım etmek, yanında olmaktır. Koruyucu ailelik yaparak aile şefkatinden yoksun çocuklara şefkat elini uzatabiliriz. Onların mutluluğuyla gönüllerimizi mutlu edebiliriz. Kendi çocuğumuzu iyi yetiştirerek bu sorumluluktan kurtulamayız. Yetim çocuklara koruyucu ailelik yapmak sosyal bir sorumluluktur” şeklinde konuştu.

 

464 GÖNÜLLÜ OLUŞTU

Proje kapsamında Türkiye çapında kısa bir sürede 464 bin gönüllü oluştuğunu vurgulayan Hanife Yazıcı da kentteki sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı göz önüne sermek gerektiğini söyledi. Yazıcı, “Bir yetim çocuğun elinden tutulması, birine mesleki alanda kurs verilmesi onların kendi ayakları üzerinde durmalarına yardım edecektir” dedi.

MASRAFLAR DEVLETTEN

Kocaeli’de bugün itibari ile 780 gönül elçisi buluyor ve projenin yaygınlaşması için çalışmalar sürüyor. 33 koruyucu aile yanında 40 çocuk yer alıyor. Koruyucu aile sayısının Temmuz itibari ile 60, aileler yanına yerleştirilen çocuk sayısının da 100 olması hedefleniyor. Koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların eğitim dâhil aylık masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Koruyucu aile sadece çocuğa huzurlu bir aile ortamı sunuyor.

KİMLER KORUYUCU AİLE OLABİLİR

Koruyucu aile sisteminde aile, çocuğun bakım, yetişme ve eğitim sorumluluğunu devlet ile paylaşıyor. Çocuğun velayeti öz ailesinde kalıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, sürekli Türkiye’de ikamet eden, çocuğun öz anne-babası ya da vasisi olmayan, en az ilkokul mezunu, düzenli gelire sahip, 25-65 yaşları arası, evli ya da bekar her vatandaş koruyucu aile olabiliyor.

 

ÖZ AİLEM GİBİ

Koruyucu aile yanında büyüyen Meral Sarıteke, yaşadıklarını anlatırken duygulu anlar yaşadı. Koruyucu ailesinden öz ailesi gibi bahseden Meral Sarıteke, ailenin yeni çocuklarla sürekli genişlediğini ve pek çok kardeşi olduğunu söyledi. Sarıteke, şu anda öğretmenlik yapıyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz