- Hoşgeldiniz

KO-MEK Kadınlar Gününü Kutladı

KO-MEK Kadınlar Gününü Kutladı sitemize 10 Mart 2015 tarihinde eklenmiş ve 184 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimleri Kursları (KO-MEK) ve Büyükşehir Belediyesi Eğitim Şube Müdürlüğü, Kadınlar Günü dolayısı ile Kocaeli Fuar içinde bulunan Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda Kadınlar Günü programı düzenlendi. KO-MEK Usta öğreticilerinin ve kursiyerlerinin de şarkılar seslendirdiği programda KO-MEK kursiyerleri de yoğun bir katılım gerçekleştirdi.

MÜZİĞE DOYDULAR

KO-MEK Türk Müziği Usta Öğreticileri ve kursiyerlerinden oluşan koro birbirinden güzel eserlerle salona gelen misafirleri büyüledi. Programa gelen misafirler kadına yönelik eserlerden oluşan repertuvarda kimi zaman hüzünlenirken, kimi zaman eğlendiler.

ANADOLU’NUN ERMİŞ KADINLARI

Konser sonrası Kadınlar Günü ile alakalı seminer veren yazar Gülenay Pınarbaşı, “Anadolu’nun Ermiş Kadınları” hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Anadolu kadınının geçmişten günümüze nasıl bir hayata sahip olduğu konularına değinen Pınarbaşı, toplumda önder kişilikleriyle öne çıkan kadınların hayat hikâyelerine de yer verdi. Şu anda bu topraklarda, kadının olmaması gereken bir çizgide olduğunu belirterek, şiddete maruz kaldıklarını ve cinayetlere kurban gittiklerini söyleyen Pınarbaşı: ‘’ Bu durumun aslında tarihin değişik zamanlarında ve bazen erkekler üzerinde de etkili olduğu, bir takım kültürel ve ekonomik şartlara göre değişiklik gösteren bir olgu. Bu günün şartlarında, özellikle medyanın da etkisiyle kadının sözünün bir önemi olmadığı ya da her daim erkeklerin dediği olur mantığı maalesef toplumumuzda yerleştirilmeye çalışıldı’’ dedi. Aslında işin özünde bunun böyle olmadığını ifade ederek, Anadolu’da yetişen büyük Türk kadınlarından bahseden Pınarbaşı, ülkemizin çeşitli bölgelerinde yaşamış olan Akkız, Bacım Sultan, Çiçek Ana, Fadıma Ana, Hatçe Sultan, Müslüman Ana, Rabia Bacı, Sitti Zeyneb, Şerife Nine, Şeyh Mümine, Şıh Zeliha, Toğgacı Kadın gibi kadınların kısa hayat hikayelerinden kesitler anlatarak söyleşisini tamamladı.

Program çıkışında ‘’Anadolu’nun Ermiş Kadınları’’ adlı kitabını imzalayan Gülenay Pınarbaşı, KO-MEK Kursiyerlerinden yoğun ilgi gördü.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :