- Hoşgeldiniz

Karaosmanoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı

Karaosmanoğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı sitemize 07 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 536 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Karaosmanoğlu  8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı

Bir ülkenin medeniyet seviyesini; kadınların toplumdaki konumu belirler. Kadını toplumdan tecrit eden, metalaştıran, nesneleştiren, ona şiddeti ve ayrımcılığı reva gören bir toplum, kendi geleceğini de varlık sebebini de inkar etmektedir. Kadına kalkan el, millete el kaldırmak; bütün bir milletin geleceğini karartmaktır. Kadınların mağdur edildiği bir toplum da mağdurdur, yitiktir, çaresizdir, kimsesizdir.

Türkiye, son 10 yılda temel insan hakları alanında çok büyük bir mesafe almıştır. Medeniyet değerlerimizden, köklerimizden aldığımız mirasla, Türkiyeli kadınların sosyal hayattaki konumu da eskiyle kıyas edilemeyecek şekilde gelişmiştir, gelişmektedir. Bilim, sanat, siyaset, ticaret, eğitim ve kültür hayatında örnek bir konuma yükselmiştir. Bununla birlikte bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de bazı ciddi sorunlar maalesef devam etmektedir. Bu sorunları çözmek için daha çok enerjiye, terbiye ve nezakete ihtiyacımız olduğu aşikar.

Hayme Anaların, Nene Hatunların, Şerife Bacıların, Fatma Seher Hanımların, İstiklal Harbi’nde Mehmetçik’le omuz omuza savaşan gazi ve şehit anaların vatanında kadınların şiddete maruz kalmasından, töre cinayetleriyle anılmasından duyduğum rahatsızlığı tarif etmem kabil değil. Cenneti anaların ayakları altında sayan bir medeniyetin mensupları olarak mağdur ve mazlum kadınlarımızı, gözü yaşlı analarımızı kaderlerine terk etmeyeceğiz. Hiçbirini çaresiz, kimsesiz bırakmayacağız. Bundan hiçkimsenin şüphesi olmasın.

Kadınların hak ve özgürlüklerini, toplumsal sorunlarını anlamayı ve çözmeyi sadece bir günle sınırlamak doğru değil. Her gün ve her an kadınlarımızın sosyal hayattaki konumunu güçlendirmek için de elimizden geleni yapacağız. Bu vesile ile yeryüzündeki bütün kadınların 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü’nü kutluyor, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

İbrahim KARAOSMANOĞLU

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz