- Hoşgeldiniz

İzmit´te Coşkulu Hıdırellez Kutlaması

İzmit´te Coşkulu Hıdırellez Kutlaması sitemize 06 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 996 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

İzmit´te  Coşkulu Hıdırellez Kutlaması

Tüm yurtta olduğu gibi Hıdrellez İzmit’te de coşkuyla kutlandı. İzmit Belediyesi tarafından bu yıl 7.  düzenlenen Kertil Tekke Hıdrellez Şenlikleri renkli görüntülere sahne oldu. Mehmet Ali Paşa Halkoyunları ve Tiyatro Spor Kulübü (MAPHOYTAG) tarafından sergilenen gösteri ile başlayan şenlikler kukla gösterileri ile devam etti. Eğlence ünlü sanatçı Arif Şentürk’ün renkli sahne şovu ile zirveye çıktı.

 

KATILIM YOĞUNDU

 

Kertil Tekke Meydanı’nda yapılan şenliklere İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, İzmit Belediye Meclis Üyeleri, Ak Parti İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş, İzmit Sosyal Yardımlaşama Vakfı Müdürü Erkan Erçelik, Hacı Hızır Mahalle Muhtarı Hüseyin Kılıç, Veli Ahmet Mahalle Muhtarı Kadir, İzmitli muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

İZMİT’TEKİ DEĞİŞİMİ VURGULADI

 

Mahalle sakinlerin yoğun ilgi gösterdiği baharın müjdeleyicisi olan Hıdırellez Şenliği’nde söz alan İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan İzmit’e hizmet etmekten gurur ve memnuniyet duyduğunu söyledi. Bu kenti bir adım daha ileriye götürmek için halkımızla birlikte çalışıyoruz diyen Başkan Doğan “Bugün çok güzel bir İzmit gördüm. Bugün İzmit’in dostlarını gördüm. Bundan son derece mutluyum. İzmitli olmanın mutluluğunu, onurunu, gururunu yaşadım. Her zaman güzel İzmit’imizden bahsediyorum. İzmit bir mozaik, İzmit bir güzellik, İzmit bir enerji” diyerek İzmit’deki değişimi işaret etti.

 

DOSTLUK MESAJI VERDİ

 

Hiçbir fark gözetmeksizin bütün insanları olduğu gibi kabul etmenin gerekliliğini vurgulayan Doğan, “Din farkı, dil farkı, ırk farkı, kültür farkı, mezhep farkı gözetmeden el ele kol kola ve omuz omuza kabul etmeliyiz. Hıdrellezler bunun için var. Bugün burada Hıdırellez’in anlamına yakışan bir şenlik yapıyoruz ” şeklinde konuştu.

 

ŞENTÜRK COŞTURDU

 

Birbirinden güzel şarkı ve türküleri kendisine eşlik eden İzmitlilerle birlikte seslendiren Rumeli müziğinin sevilen sanatçısı Arif Şentürk İzmitlilere unutulmayacak bir “Bahar bayramı” yaşattı.

 

ATEŞTEN ATLADILAR

 

Eğlencenin sonuna doğru Hıdrellez Bayramı’nın geleneği olan ateş meydan ortasına yakıldı. Gecenin geç saatlerine değin eğlenen vatandaşlar, ateş etrafında şarkılar söyleyerek dans etti. Şenliğe katılan mahalleli dileklerini tutarak ateşin üzerinden tek tek atladı. Eğlence gecenin geç saatlerine kadar devam etti.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz