- Hoşgeldiniz

Hızlı Tren Güzergahında Kalan Ağaçlar Sökülüp Başka Yerlere Dikildi

Hızlı Tren Güzergahında Kalan Ağaçlar Sökülüp Başka Yerlere Dikildi sitemize 27 Şubat 2013 tarihinde eklenmiş ve 783 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Hızlı Tren Güzergahında Kalan Ağaçlar Sökülüp Başka Yerlere Dikildi

Kocaeli’de tüm hızı ile süren Hızlı Tren çalışmaları güzergahında kalan ağaçlar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi sayesinde yeniden kullanılmak üzere itina ile sökülüyor. Köklerine ve gövdesine zarar verilmeden sökülen ağaçlar özel bez ile sarılıyor. Soğuktan korunan ağaçlar saksılanarak adeta yeniden hayata döndürülüyor.

Büyükşehir Belediyesi yol yapımı, kentsel dönüşüm gibi sebeplerle çeşitli bölgelerden sökülen ağaçları koruma altına alıyor. Bu amaçla hızlı tren hattında yer alan ve sökülmesi gereken ağaçlar da geri dönüşümle Kocaeli’deki yeşil alanlara kazandırılıyor. Eski tren hattına dikili olan ağaçlara yapılan özel çalışmalarla büyümesi yıllar alan bitkilerin zarar görmemesi sağlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri tarafından yapılan geri dönüşüm çalışmaları özenle uygulanıyor. Öncelikle ağaç köklerine zarar verilmemesi için söküm çalışmaları çok dikkatli şekilde yapılıyor. Kökü ile beraber sökülen ağaçlar zaman kaybetmeden özel bir bez yardımı ile sarılıyor. Böylece ağacın soğuktan etkilenmemesi sağlanıyor.

Köklerin hava almasını engelleyen koruma çalışmalarında bitkinin kendini toparlaması için budaması gerçekleştiriliyor. Böylece su dolaşımının bitkiyi toparlamasını daha çabuk hayata geçirmesi sağlanıyor. Kök temizliği de yapılan bitkiler özel karışımlı toprak ile saksıya alınıyor. Dikime hazır hale gelen bitkiler ihtiyacı olan bölgelere dikilmek üzere beklemeye alınıyor. Ağaçlar bu şekilde yeniden yeşillendirme çalışmalarında kullanılıyor.

eski-tren-ylu

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :