- Hoşgeldiniz

Gazeteci-yazar İhsan Eliaçık,Sosyal adalet Medine’ye girişte başladı

Gazeteci-yazar İhsan Eliaçık,Sosyal adalet Medine’ye girişte başladı sitemize 18 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 887 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Gazeteci-yazar İhsan Eliaçık,Sosyal adalet Medine’ye girişte başladı

5. Kocaeli Kitap Fuarı’ndaki söyleşisinde kitapseverlerle buluşan gazeteci-yazar İhsan Eliaçık, Peygamberimizin Mekke’den Medine’ye girişinden başlayan olaylardan yola çıkarak “İslamda sosyal adaleti” açıkladı. Eliaçık, bu adaleti Hazreti Muhammed’in Medine’ye girişinde yüksek bir yere çıkarak kendisini karşılayanlara sarf ettiği” İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız, birbiriniz sevmek için selamı yaygınlaştırınız” sözlerinden çıkartılabileceğini ifade etti.

MEDİNEYE GİRİŞ’TEKİ ÖZLÜ SÖZLER

5. Kocaeli Kitap Fuarı sıra dışı söylemleri ile dikkat çeken gazeteci-yazar İhsan Eliaçık’ı konuk etti. Eliaçık, islamda sosyal adalet konulu söyleşisinde Peygamber efendimizin hayatından alıntılardan yola çıkan düşüncelerini aktardı. Hazreti Muhammed’in (sav) Medine’ye ilk girişinde söylediği sözlerin öneminden bahseden Eliaçık” Peygamberimiz bu sözlerle bir evde, ülkede güven olmadıkça şüphenin, kavganın, çatışmanın olacağını belirtti. İşin başı güvendir. Eğer güven sağlanırsa cennete döner çevremiz” dedi.

11 KABİLE REİSİ “BİZE GEL” DER

“Birbirimizi seveceğiz ve sevemiyorsanız selamı yaygınlaştıracaksınız sözü “ile birbirinizin derdiyle dertlenmenin anlaşılması gerektiğini kaydeden Eliaçık “peygamberimi devesine bindiği an Medine’nin zengin 11 kabile reisi kendi evlerine gelmelerini ister. Peygamberimiz “deve gideceği yeri bilir “der ve deve hurma satan iki evsiz çocuğun yerinde durur. Çocukların kalacağı yer yoktur. Devenin durduğu yere en yakın evde çocuklar ile beraber bir süre yaşar. Bu olayda da peygamber efendimizin vermek istediği mesaj apaçık ortada “ şeklinde konuştu.

EŞLERİMİZ BİZİ DÖVÜYOR

Hazreti Muhammed’in Medine’de 183 aileyi kardeş etmesi ile yeni bir toplum kurma çabasında olduğunu dile getiren Eliaçık, insanların bu şekilde her şeyi paylaşan bir düzende yaşama imkanı bulduğunu açıkladı. Medinede’ki yapılan mescitte yaşanan bir olayı aktaran Eliaçık” 75 kadın mescitte toplanır. Eşlerimiz bizi dövüyor diye peygamberimize şikayet ederler. Peygamberimiz daha sonra sabah namazında “Her kim eşlerini döverse hayırlılardan olmaz der” Hatta bu olayın üzerine Nisa ayeti nazil olur. İşte bu dört noktadan peygamberimizin sosyal adalet bakımında ne yapmak istediği gözler önüne serilir” ifadelerini kullandı.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz