- Hoşgeldiniz

Ekmekler artık daha hijyen olacak

Ekmekler artık daha hijyen olacak sitemize 02 Haziran 2013 tarihinde eklenmiş ve 379 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ekmekler artık daha hijyen olacak

Ülkemizde en çok tüketilen gıda maddelerinden biri olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin üretim, depolama, dağıtım ve satış aşamalarında uyulması gereken yeni düzenlemeler geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ekipleri bu yeni uygulamaları işyerlerine bildirdi. Yeni düzenlemelere göre artık kasap, manav, pazar yerleri gibi noktalarda ekmek satılamayacak, ekmeklere el sürülemeyecek.

BİLGİLENDİRMELER YAPILIYOR

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü ekipleri 2013 yılının ilk dört ayında 211 adet ekmek fırını, imalathane ve pastane ile ekmek ve ekmek çeşitleri satışa yapan 369 adet bakkal, market, süpermarket ve büfeyi denetime tabi tuttu. Denetimlerde ekmek taşıma, depolama ve satışında yeni hayata geçirilen düzenlemeler hakkında işyeri sahiplerine bilgilendirmeler yapıldı.

ELDİVEN ZORUNLU

Denetimlerde ambalajsız olarak piyasaya arz edilecek ürünler ile temas eden madde ve malzemelerin bulaşma riskini engelleyecek şekilde üretilip, kullanıma hazır hale getirilmesi gerektiği ifade edildi. Ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitleri satış yerlerine bulaşma riskini engelleyecek şekilde ekmek kasalarında ve bu iş için özel olarak dizayn edilmiş ekmek taşıma araçları içerisinde taşınması gerektiği aktarıldı. Bu ürünlerin taşınması ve satışı sırasında çalışan araçların dezenfeksiyonu kolayca yapılabilen ve tüm personelin kişisel temizliğine azami dikkat etmesi, uygun ve temiz kıyafet giymesi ve koruyucu eldiven kullanması zorunlu olduğu belirtildi.

EKMEK SATIŞ YERLERİ

Öte yandan ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitleri ile unlu mamuller ekmek ve çeşitleri tebliğinin gerektirdiği hijyen ile ilgili kriterleri taşıyan işyerlerinde satışa sunulabileceği aktarıldı. Denetim ekipleri kasap manav ve pazar yerleri ile gerekli hijyen kriterlerini yerine getiremeyen işyerlerinde kesinlikle satışa sunulmayacağının altını çizdi. Ekipler ambalajsız olarak piyasaya arz edilen ekmek, ekmek çeşitleri ve unlu mamuller satış yerlerinde alıcının el değmesini engelleyecek şekilde ekmek tezgah ve dolaplarında satıcı kontrolünde satılmasını gerektiğini de vurguladı.

20130601_ekmek

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz