- Hoşgeldiniz

Doç. Dr. Mustafa Karataş:İslam; sevgi, barış ve kardeşliktir

Doç. Dr. Mustafa Karataş:İslam; sevgi, barış ve kardeşliktir sitemize 15 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 889 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Doç. Dr. Mustafa Karataş:İslam; sevgi, barış ve kardeşliktir

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kültür Sanat Günleri Nisan ayı etkinlikleri çerçevesinde Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde Doç. Dr. Mustafa Karataş’ı konuk etti. Mustafa Karataş, hoş sohbetiyle Peygamber Efendimizin sevgi, barış ve kardeşlik yönünü anlattı. Karataş, Müslümanların bir vücut gibi olduğunu, rengi, ırkı, coğrafyası ne olursa olsun Müslümanların birbirinin kardeşi olduğunu söyledi.

MİSAFİRLER SALONA SIĞMADI

Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Osman Hamdi Bey Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa ilgi büyük oldu. Salona sığmayan dinleyiciler Doç. Dr. Mustafa Karataş’ın konferansını salon dışında kurulan sinevizyondan takip ettiler.

KÖTÜ HUYLARIMIZDAN VAZGEÇMELİYİZ

Yoğun ilginin olduğu programda Mustafa Karataş ayet ve hadislerle İslamiyet’teki kardeşliği anlattı. Karataş, “Kuran’ı Kerim’de Müslümanların birbiriyle alay etmeleri, fitnede bulunmaları, kötü lakap takmaları, önyargıda bulunmaları, hırsızlık yapmaları, gıybet etmeleri yasaklanmıştır. Bunlar Müslümanlar arasındaki sevgi ve kardeşliği öldürür” dedi. Müslümanların yapmaması gerek şeyleri açıklayan Doç. Dr. Mustafa Karataş, “bunları insanlar kibir ve hasetten yaparlar. Kibir en çok gençlerde vardır. Dolayısıyla gençler daha kibirli oluyor. Gençler bu konuda daha hassas olmaları gerekiyor. Haset ve kibir şeytanın özelliğidir” dedi. Peygamber efendimizin “ateşin odunu yediği gibi haset de sevapları yer” hadisi şerifini hatırlatarak, Müslümanların bu kötü huyları terk etmeleri gerektiğini vurguladı.

 

SEVMEK “İKRAM VE SELAM” İLE OLUR

Mustafa Karataş, “Bu günahları kaldırmak için iman etmek ve birbirini sevmek gerekiyor. İnsan tek başına yaşayamaz. İman etmeden cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız. Toplu halde yaşamak ve sevmek zorundayız. Bir birini sevmekte İkram ve selam ile olur. Toplum olarak yemek ikramını iyi yapıyoruz. Ama diğer ikramları yapmıyoruz. Yolda giderken diğer araca yer vermekte bir ikramdır. Sırada yer vermek de bir ikramdır” dedi.

KARATAŞ DUA İLE PROGRAMI SONLANDIRDI

Gebze halkının ilgisinden memnun kaldığını belirten Doç. Dr. Mustafa Karataş Müslümanların bir birine dua etmesi gerektiğini, duaları geniş tutulması gerektiğini belirtti. Karataş programını dua ile bitirdi. Program sonunda Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi Müdürü Ufuk Eser, Karataş’a çiçek takdim etti.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz