- Hoşgeldiniz

Cumhuriyet Parkında 23 Nisan Coşkusu Yaşandı

Cumhuriyet Parkında 23 Nisan Coşkusu Yaşandı sitemize 24 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 710 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Cumhuriyet Parkında 23 Nisan Coşkusu Yaşandı

Türkiye’nin çocuk dostu kent ünvanına sahip iki şehrinden biri olan İzmit’te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı. İzmit Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında çocuklar gönüllerince eğlenirken, büyüklerde bu coşkuya ortak oldu.

 

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikleri İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar, Gagavuzya Cadırlunga Belediye Başkan Yardımcısı Georhi Chioroglude ve vatandaşlar büyük bir ilgi ile izlediler.

 

MECLİSİ ÇOCUKLAR TESLİM ALDI

 

Çocuklar ilk olarak İzmit Belediyesi Meclis Salonu’nda biraraya geldiler. İzmit Belediyesi Çocuk Meclisi Başkanı İlyas Aşar tarafından yönetilen mecliste çocuklar büyüklerden isteklerini dile getirdiler. Litvanya, Gagauzya, Çek Cumhuriyeti ve Estonya’dan gelen misafir çocuklar ve İzmitli çocukların birlikte bulundukları mecliste çocuklar dünyaya barış mesajı verdiler.

 

ÇOCUKLARIN BAYRAM YÜRÜYÜŞÜ

 

Litvanya, Gagavuzya, Çek Cumhuriyeti ve Estonya’dan gelen çocuklarında katıldığı meclis sonrasında belediye hizmet binasının önünde toplanan çocuklar, Alemdar Caddesi üzerinden Cumhuriyet Parkı’na kadar yürüdüler. Renkli görüntülere sahne olan kortej çocukların şarkıları ile bir şölene dönüştü.

 

BÜYÜKLER YÜZÜNDEN ÇOCUKLAR ÖLMESİN

 

Yeni görünümü ile 7’den 77’ye herkesin beğenisini kazanan Cumhuriyet Parkı, 23 Nisan’da ilk resmi etkinliğine ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin “çocuk dostu kent” ünvanına sahip iki şehrinden bir tanesinin İzmit olduğunu hatırlatan Başkan Doğan İzmit Belediyesi’nin çocuk odaklı çalışmalara öncelik veren bir belediye olduğunu dile getirdi. Dünyada yaşanan savaşların ve krizlerin en çok çocukları etkilediğine dikkat çeken Başkan Doğan ” açlık yüzünden, yoksulluktan, savaştan dolayı bugün Suriye’de, Filistin’de, ve dünyanın pek çok yerinde çocuklar ölüyor. Buradan büyüklere sesleniyorum. Hatalarımızın bedelini çocuklar ödemesin, çocuklar ölmesin” dedi.

 

23 NISAN DÜNYA TARIHINDE DE ÇOK ÖNEMLI

 

“Çocuklarımız ülkemizin yarınlarıdır” diyen Başkan ” bu tarih Türk ve dünya çocuklarına bayram olarak armağan edilerek, dünya barışına katkıda bulunacak gönül elçilerinin yetişmesine ve insani duyguları öne çıkaran bir bilincin gelişmesine de ortam hazırlamış ve öncülük etmiştir. İşte bu yönüyle, 23 Nisan 1920; bizim olduğu kadar, dünya tarihi için de çok önemli bir gündür, dönüm noktasıdır. Bu gün bizi en büyük bayramımızdır. Dünyada ilk ve tek çocuk bayramı olan 20 Nisan çocuklar başta olmak üzere bütün insanlar için aydınlık bir gelecek çağrısıdır. Bu çağrıda Mustafa Kemal Atatürk’ün, bu ülkenin aydınlarının sesi vardır. Türk çocukları, kendilerine bu önemli günü armağan eden ve çocuksu duygularını dünya çocuklarıyla paylaşma fırsatı veren Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile ne kadar övünseler azdır” dedi.

 

CUMHURİYET PARKI ŞÖLEN ALANINA DÖNÜŞTÜ

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından başlayan gösteriler Cumhuriyet Parkı’nı şölen alanına dönüştürdü. İzmit Belediyesi Çocuk Korosu’nun konseri ile başlayan kutlamalar yabancı çocukların gösterileri ile devam etti.

 

Litvanya, Gagavuzya, Çek Cumhuriyeti ve Estonya’dan gelen yaklaşık 75 çocuğun geleneksel oyunlarını sergilediği kutlamada son olarak İzmit Belediyesi Halk Dansları Topluluğu gösteri yaptı.

23-nisan

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz