- Hoşgeldiniz

Büyükşehir Doğru Hamle’den vazgeçmiyor

Büyükşehir Doğru Hamle’den vazgeçmiyor sitemize 16 Ocak 2015 tarihinde eklenmiş ve 289 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Doğru Hamlede Buluşalım” adını taşıyan projesini bu yıl da devam ettirecek. Bu çerçevede, Kocaeli genelinde eğitim gören tüm birinci sınıf öğrencilerine, 20 Ocak Salı günü düzenlenecek törenle, 26 bin 555 adet satranç takımı ve kitabı dağıtılacak. Tören çerçevesinde 600 öğrenciye sembolik olarak satranç takımları dağıtılacak. Törenin ardından satranç takımlarının okullara nakli başlayacak.

TÖREN DÜZENLENECEK

Türkiye’nin “en iyi projesi” ödüllü hizmetinin bu yıl ki dağıtım töreni Gebze’de gerçekleştirilecek. Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenecek tören 10.30’da başlayacak. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun evsahipliğindeki törene, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Türal ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik katılacak. Protokol konuşmalarının ardından 11.00’de 12 ilçeyi temsilen 600 öğrenciye satranç takımları verilecek.

ANLAMLI GÜN PEPE İLE RENKLENECEK

Törenin sonunda, çocuklar, Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi gösteri salonuna alınacak ve burada kendileri için perde açan Pepe Müzikalini izleyecek.

2013 YILINDA 36 BİN 500 ADET

Büyükşehir Belediyesi’nin satranç sporunu tabana yaymak amacıyla başlattığı “Doğru Hamlede Buluşalım” Projesi 2013 yılında hayata geçirildi. Türkiye Satranç Federasyonu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kağıtspor işbirliğinde gerçekleştirilen proje çerçevesinde 2013 yılında birinci sınıf öğrencilerine 36 bin 500 adet satranç takımı hediye edildi.

2014 YILINDA 28 BİN 500 ADET

Proje, Büyükşehir Belediyesi’nin kararlı tutumuyla süreklilik kazandı. Takvimler, 2014 yılının Ocak ayını gösterdiğinde, Büyükşehir bu defa 28 bin 500 adet satranç takımını birinci sınıf öğrencilerine dağıttı.

PROTOKOL İLE GÜVENCE ALTINA ALINDI

Çocukların satranç sporunu öğrenmesi amacıyla başlatılan projenin 2015 yılında da devam etmesi için 2014 yılının Ağustos ayında kollar sıvandı.

18 Ağustos Pazartesi günü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik bir araya gelerek, 2015 yılında gerçekleştirilecek 26 bin 555 adet satranç takımı dağıtımını güvence altına alan protokolü imzaladı.

ÜÇ YILDA 91 BİN 555 ADET SATRANÇ TAKIMI

2013 yılında 36 bin 500, 2014 yılında 28 bin 500 ve bu yılki dağıtımla 26 bin 555 adet satranç takımı dağıtacak olan Büyükşehir Belediyesi, üç yılda toplam 91 bin 555 adet satranç takımını Kocaelili çocuklara kazandırmış olacak.

EN İYİ PROJE ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Doğru Hamlede Buluşalım” projesi; Türkiye’nin en prestijli Spor Dergisi olan Spor&Spor Dergisi tarafından düzenlenen ‘Sporun Devleri Buluşuyor Ödül Gecesi”nde “En İyi Proje Ödülü”ne layık görüldü. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde Büyükşehir adına ödülü Başkan vekili Zekeriya Özak aldı. Yılın projesi seçilen ‘Doğru Hamlede Buluşalım’ projesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor adına Başkan Vekili Zekeriya Özak ile Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Harun Sönmez’in elinden aldı.

LİSANSLI SPORCU SAYISI 51 BİNİ AŞTI

Geleceğin satranççılarını bulmayı hedefleyen ve satranç sporunu tabana yaymak adına başlatılan “Doğru Hamdele Buluşalım” projesiyle birlikte, 44.163 öğrencinin lisansı çıkarılarak Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor kulübü bünyesinde dahil edildi. Bu çerçevede, kulübün lisanlı sayısı 51 bin 153’e yükseldi. Kocaeli bu rakamla Türkiye’de en fazla lisanslı satranç sporcusu unvanını elde etti.

KOCAELİ BŞH. BLD. KÂĞITSPOR’UN SATRANÇ BAŞARILARI

Türkiye Kulüpler Şampiyonası-Türkiye Sekizinciliği, Türkiye Küçükler Şampiyonası-9 Yaş Türkiye Şampiyonu , Türkiye Yıldızlar Şampiyonası-14 Yaş Türkiye 2.si , Türkiye Yıldızlar Şampiyonası-14 Yaş Kızlar Türkiye 3.sü , Türkiye Kulüpler Şampiyonası-20 Yaş altı Türkiye 1.liği , Kocaeli Küçükler ve Yıldızlar Şampiyonası-7 Yaş İl 1.si , 9 Yaş Grubu İl Birincisi, 11 Yaş Grubu İl Birincisi, 11 Yaş Grubu İl İkincisi, 12 Yaş Grubu İl Birincisi , 13 Yaş Grubu İl Birincisi, 14 Yaş Grubu İl Birincisi, 15 Yaş Grubu İl İkincisi , 17 Yaş Grubu İl Birincisi , Kocaeli Milli Eğitim Turnuvası-Gençler İl Birincisi Yıldızlar İl Birincisi, Çocuklar İl Birincisi , Minikler İl Birincisi, Türkiye Çocuk ve Yıldız Ligi-Yıldızlarda Türkiye 2.liği, Türkiye Çocuk ve Yıldız Ligi-Çocuk Türkiye 4.üncüsü , SASEM 1.Yıldırım Turnuvası Şampiyonluğu 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Turnuvası-14 Yaş Altı İl Birincisi, 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Turnuvası-14 Yaş Altı İl Üçüncüsü, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Turnuvası Şampiyonluğu Kurtuluş Kupası Turnuvası- B Kategorisi İl Birinciliği.

PROJE HEDEFLERİ

Projenin hedefleri arasında;

Çocuklarda spor kültürü ve spor sevgisi oluşturmak,

Kocaeli genelinde satranç sporunu tabana yaymak,

Çocukları satranç sporuna yönlendirmek,

Çocukların hızlı, doğru ve çabuk düşünebilmesine yardımcı olup, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirmek,

Çocukları zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak yer alıyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :