- Hoşgeldiniz

Birey odaklı eğitim meyvesini vermeye başladı

Birey odaklı eğitim meyvesini vermeye başladı sitemize 25 Ocak 2015 tarihinde eklenmiş ve 351 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sosyal Belediyecilik anlayışı içerisinde birçok proje gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, birey odaklı eğitim hizmeti çerçevesinde Beyaz Kalpler Eğitim Merkeziyle kentte farkındalık kazandırmaya devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun da ziyaret ederek eğitim çalışmaları hakkında bilgi aldığı kurumda, kentin farklı noktalarından 670 genç değerlendirilerek 110 öğrenciye belli dönemler içerisinde hizmet verilmeye devam ediliyor. Ziyarette Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol ve Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz’da hazır bulundu.

FARKLI BRANŞLARDA HİZMET VERİYOR

Beyaz Kalpler Eğitim Merkezi’nde drama, aşçı yardımcılığı, garsonluk, cam boncuk, ritim gibi farklı branşlar da eğitim verilerek gençlere mesleki anlamda katkı sağlanıyor. Farklı meslek dallarında eğitim alan gençler, toplum içerisinde kendilerini daha rahat ifade edebiliyorlar. Özgüvenini geri kazanmış ve toplumla entegre olabilen gençler hayata emin adımlarla yürüyebiliyorlar. Emek, sabır, fedakarlık, güven ve sabırla yetiştirilen gençlerin, eğitmenleri sayesinde yaşamlarına farklı bir göz yeniden bakabilmeleri sağlanıyor.

BİREY ODAKLI EĞİTİM DE MODEL BELEDİYE

Beyaz Kalpler Eğitim Merkezi’nde sağlıklı iletişim kuramayan, öfkesini kontrol edemeyen, teknoloji vasıtası ile tehlikeli arkadaşlıklar kuran ve değerlerini yitirmek üzere olan bir nesil oluşmasına engel olmak için kurulan eğitim yuvasın da, gençlere mesleki eğitim alanında destek olunuyor. Birey odaklı eğitim de ülkemize örnek olan kurum da, farklı mesleklerde eğitim alan gençler özgüvenlerini geri kazanıyor. Uzun bir proje araştırmasının neticesinde doğan eğitim merkezinde, hobi atölyeleri de bulunuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kendine has birey odaklı eğitim modeli sayesinde, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini de taşıyor.

BAŞKAN GENÇLERLE YAKINDAN İLGİLENDİ

Gençlerin hem aile içinde hem de yaşadıkları çevrede bilinçli birey olmaları için proje üretilme iradesini ortaya koyan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Beyaz Kalpler eğitim merkezinde ki gençlerle yakından ilgilendi. Onlarla sohbet eden ve aldıkları eğitim hakkında yetkililerden bilgi alan Başkan Karaosmanoğlu “ Aile bütünlüğünün korunması ve güçlendirilmesi noktasında gençlerimize dönük projeler ortaya koyuyoruz. Geleceğimizin teminatı olan gençleri, kendi öz evladımız gibi görüyor ve sahip çıkıyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZE GÜVENİYORUZ

Gençlere farklı eğitim imkanlarıyla yeni hayatlarında emin adımlarla yürüyebilecekleri alternatifleri hazırladıklarını ifade eden Başkan Karaosmanoğlu, “Hükümetimizin sosyal politikalarının esasını oluşturan, toplumumuzun gücünü ve geleceğimizi şekillendiren gençlerimizin korunmasını, sosyal devlet ilkesinin esası olarak görmesini kendimize ilke edindik. Sosyal Belediyecilikte insanların ve gençlerimizin onurlarını koruyarak hayata iyi hazırlanması için ekibimizle yoğun bir gayret içerisinde çalışıyoruz. Burada eğitim alan gençlerimize güveniyoruz. Umuyorum ki gelecekte ki hayatlarında çok başarılı olacaklar” şeklinde konuştu.

PROJE HEDEFİNE ULAŞIYOR

Kocaeli’de sokakta çalışan çocukların sosyal ve psikolojik ihtiyaçları belirlenerek eğitim de devamlılıklarının sağlanması, spor ve meslek edindirme faaliyetleriyle hayata dolu dolu hazırlanmasını hedefleyen proje amacına ulaşmaya başladı. İnsani değerlere sahip, bilinçli, iyi eğitimli, saygılı, inançlı ve kendine güvenen fertler olarak yetiştirilmeleri için eğitmen kadrosu da güçlü tutuluyor. Önümüzde ki günlerde öğrenci sayısının artmasının planlandığı eğitim yuvasında, yeni branşlarda gençlere hizmet verileceği de belirtildi.

GÜÇLÜ BİR GENÇLİK GELECEĞİN TEMİNATI

2023 yılının Yeni Türkiyesi’nin beden ve ruh sağlığı korunan, ahlâkî ve temel değerleri sağlam bireylerden oluşması için en büyük itici gücün gençler olarak kabul edilmesiyle yerel yönetimlerde çalışmalara hız vermişti. Bu alanda en hızlı tepkiyi veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu doğrultuda toplumun tüm unsurlarının gençlik kavramına sahip çıkmasına yönelik “sosyal farkındalık” projeleri geliştirdi. Bilgi Evleri, Bilim ve Teknoloji Merkezleri, Lise ve Üniversite akademileriyle geleceğin teminatı olan gençlere sahip çıkılması sağlanılıyor.

SERTİFİKALARINI BAŞKANDAN ALDILAR

Beyaz Kalpler Eğitim Merkezinde farklı branşlar da eğitimlerini tamamlayan beş öğrenci sertifikalarını alarak mezun oldular. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun elinden sertifikalarını alan gençlerin mutlu oldukları gözlerden kaçmadı. Başkan Karaosmanoğlu sertifikaları alan öğrencileri tebrik ederken “ Bugün bu sertifikaları alan gençlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Hayatlarının bundan sonraki kısmında başarılı olmalarını arzu ediyorum” şeklinde konuştu.

KİMLER BU EĞİTİM YUVASINDAN FAYDALANABİLİR

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü bünyesinde yürütülen projeye, Kocaeli’de ikamet eden, eğitim hayatına çeşitli nedenler dolayısıyla ara veren, ekonomik sıkıntılar nedeni ile çalışmak zorunda kalan, ergenlik problemleri yaşayan, ailevi ilişkilerinde sorunlarla karşılaşan, kendini değiştirip geliştirmek isteyen ve 12- 18 yaş arası çocuk ve gençler eğitim alabilir. Başvurular Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğüne yapılabilir.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :