- Hoşgeldiniz

ARINÇ:MEDENİYETLER İTTİFAKI HOŞGÖRÜYÜ PEKİŞTİRİYOR

ARINÇ:MEDENİYETLER İTTİFAKI HOŞGÖRÜYÜ PEKİŞTİRİYOR sitemize 14 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 385 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ARINÇ:MEDENİYETLER İTTİFAKI HOŞGÖRÜYÜ PEKİŞTİRİYOR
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, özellikle 11 Eylül sonrası İslam korkusu ve nefreti şeklinde ortaya çıkan İslamofobi ile yüz yüze kalındığını belirtti. 2005’te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin İspanya Başbakanı Rodriguez Zapatero tarafından medeniyetler ittifakı girişiminin başlatıldığını hatırlatan Arınç, bu girişimin karşılıklı saygı ve hoşgörüyü pekiştirmeyi hedeflediğinin altını çizdi.

Medeniyetler ittifakı girişiminin son yıllarda Müslüman ülkelerle batılı toplumlar arasında görülen endişe ve şüpheleri giderdiğine işaret eden Arınç, bu durumun önyargıların silinmesine katkı sağladığını vurguladı.

İnkar etmek politikalarımız arasında yok

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilere de değinen ve ilişkilerin bozulabileceğine ve zaman zaman gerginliklere yol açan olayların olabileceğine işaret eden Arınç, şöyle konuştu:

“Ama kesinlikle herkes emin olmalıdır ki, bu Türkiye ile İsrail arasında hükümetler arası ilişkilerin iyi veya kötülüğü ile ilgilidir. Yoksa Müslümanlarla Yahudiler arasında, Türklerle Museviler arasında bir husumeti, bir kavgayı kesinlikle ortaya koymaz. Yahudiliğinden, Museviliğinden dolayı kesinlikle ötekileştirmek, reddetmek ve inkar etmek bizim politikalarımız arasında mevcut değildir.”

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Türkiye, Müslümanlar, Yahudiler, Hristiyanlar açısından kendi özgürlüklerini koruyarak, farklılıkları zenginlikler olarak kabul eden ve birlikte yaşamanın en güzel örneğini verecek bir noktada bulunuyor”dedi.

bulent-arinc

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz