- Hoşgeldiniz

Akmeşe’deki 2 Asırlık Çeşme Onarıma Alındı

Akmeşe’deki 2 Asırlık Çeşme Onarıma Alındı sitemize 30 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 473 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Akmeşe’deki 2 Asırlık Çeşme Onarıma Alındı

 

Şimdiye kadar kentte bir çok tarihi yapıyor restore eden İzmit Belediyesi, Akmeşe’de bulunan 2 asırlık bir çeşmeyi de aslına uygun olarak onarıyor.

Belediyenin Etüt Proje Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre Akmeşe’nin merkezinde bulunan ve 1827 yılında yapıldığı bilinen Işık Çeşmesi’nin restorasyon çalışmaları start aldı. Geçtiğimiz günlerde çeşmenin restorasyonu için ihale yapılmış ve ihaleyi 117 bin 907 liraya Şener Mimarlık firması kazanmıştı. Belediye, söz konusu firmaya yer tesliminde geçtiğimiz Çarşamba günü yaptı. Restorasyon çalışmalarının 4 ay içinde tamamlanacağı öğrenildi.

 

KİTABE ERMENİ MEZARLIĞINDA

 

İzmit’e yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Akmeşe’deki tarihi Işık Çeşmesi’nin kitabesinin bölgeye yapılan bir gezi esnasında sökülerek İstanbul Balıklı Ermeni mezarlığında kopyası yapıldığı belirlendi. Kitabede çeşmeyle ilgili olarak “içi sevinç içinde olanlar, bu çeşmeden su için ve bu bahçedeki bitkileri sulayın. Işık Çeşmesi 1827” şeklinde bilgi yer aldığı öğrenildi.

 

AKMEŞE’NİN TARİHİ

 

İzmit’te at haralarıyla ünlü Akmeşe’nin eski adı Ermeşe olarak biliniyor. Tarihte Armaş olarak da bilinen Akmeşe’ye 1611 yılında İran göçmeni Ermeniler gelip yerleşmişler. Ruhban Okulu sayesinde Hıristiyanlar için önemli bir dini merkez olan Ermeşe, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren göçmen Müslüman’ın gelmesiyle Akmeşe ismini almıştır.

jpeg (1)

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz