- Hoşgeldiniz

1 Mart Üsküdar Vapuru şehitleri törenle anıldı

1 Mart Üsküdar Vapuru şehitleri törenle anıldı sitemize 01 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 521 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

1 Mart Üsküdar Vapuru şehitleri törenle anıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ile beraber, 1 Mart 1958’de yaşanan Üsküdar Vapuru faciasını anmak amacıyla İzmit sahilindeki Marina’da program düzenledi. Programda hayatını kaybedenler anısına Körfez’e çelenk ve karanfiller bırakıldı.

PROTOKOL İLGİ GÖSTERDİ

Anma törenine Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Sözen, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler, protokol ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende kazada vefat eden öğrencilerin okulu olan İzmit Lisesi ve İzmit Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri de hazır bulundu.

2012’DE 1 MİLYON YOLCU

Kazada hayatını kaybedenleri rahmetle anan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak kaza sebebiyle İzmit ve Karamürsellilerin yıllarca denize küs kaldıklarını vurguladı. Üsküdar Vapur Faciası gibi bir acının bir daha yaşanmaması için tüm tedbirlerin alındığını kaydeden Özak,”Büyükşehir olarak deniz ulaşımı ve güvenliğine büyük önem verdik. Göreve geldiğimizde deniz ulaşımı ile önemli çalışmalar yaptık. Şimdi kış aylarında 10, yaz aylarında 12 noktaya ulaşabiliyoruz. 2012’de 1 milyon vatandaşımız deniz ulaşımından yararlandı” dedi.

ÇELENK VE KARANFİL BIRAKTILAR

Kocaeli Vali Yardımcısı bu tarz acı vakaların bir daha yaşanmaması dileğinde bulunarak kazada vefat edenleri rahmetle andı. Törende Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Meslek ve Sanat Eğitimi kursları (KO-MEK) usta öğreticisi ve kursiyerlerinin yaptığı Üsküdar Vapuru’nun maketi de sergilendi. Yapılan konuşmaların ardından Atatürk Vapuru ile ‘Üsküdar Vapuru’nun battığı yere gelen protokol ve öğrenciler denize çelenk ve karanfiller bıraktılar.

FIRTINADA BATMIŞTI

Üsküdar Vapuru, 1 Mart 1958 Cumartesi günü İzmit iskelesinden saat 12.00 sıralarında ayrıldıktan sonra, Seka açıklarına geldiğinde şiddetli bir fırtına patlamış, köhne gemi kısa sürede alabora olarak batmıştı. Faciada kaç kişinin öldüğü kesin olarak bilinmiyor. Ancak 270’ten fazla kişinin bu elim deniz kazasında yaşamını yitirdiği ifade ediliyor. Ölenlerin büyük bölümü de Karamürsel’den, Gölcük’ten okula gelen ve evlerine dönmekte olan İzmit Lisesi ve İzmit Endüstri Meslek Lisesi öğrencileriydi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz