- Hoşgeldiniz

Yörük’lerle İftar

Yörük’lerle İftar sitemize 19 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 874 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yörük’lerle İftar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Yörüklerin bir araya geldiği iftar programı düzenledi. Gebze’nin Denizli Köyü civarlarındaki Sığırlık Merası’nda gerçekleşen iftar programında Gebzeli ve Derinceli Yörükler bir araya geldi. Geleneksel kıyafetleriyle iftar açan Yörük kadınları renkli görüntülere sahne olurken iftar programına yaklaşık 600 yörük katıldı.

PROTOKOL İLGİ GÖSTERDİ

İftar programına Vali Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tuncel, Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Kahraman, Kocaeli Yörükler Derneği Başkanı Mehmet Özer, Büyükşehir Başkan Danışmanı Nermin Tol ve daire başkanları katıldı.

YÖRÜKLERİN SIKINTILARINA ÇÖZÜM ARANACAK

İftar yemeği öncesi bir konuşma yapan Kocaeli Valisi Ercan Topaca, kendisinin de bir Yörük olduğunu ve şehir merkezinden buraya gelirken çocukken teneffüs ettiği havayı soluduğunu belirtti. Yörüklerin sıkıntılarından yeni haberdar olduğunu vurgulayan Vali Topaca, “Çözüm çok kolay olmayacak, kısa sürede bitmeyecek. Bir ekip kuracağız. Bu ekip sizleri dinleyecek ve çözüm yolları arayacak” şeklinde konuştu.

KALICI ÇÖZÜM BULUNMALI

Devam eden davaların olduğunu söyleyen Vali Topaca, “Buradaki sıkıntı valinin veya büyükşehir başkanının sözüyle çözülecek bir şey değil. Ancak sizin dertlerinizle dertleniyoruz. 18 aileyi buradan alıp başka bir yere yerleştirmek mümkün. Fakat bunun bu sorunu çözmediğini düşünüyorum. Siz burayı sahiplendiniz bu topraklar da sizi sahiplendi. Bunun için sizin de kabul edebileceğiniz bir çözüm arıyoruz” dedi.

İLK ADIM ATILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise “Buradaki sıkıntılardan haberdar oluşumuz bir iki ay öncesine dayanıyor. Bir ay önce buraya gelip Yörük kardeşlerimizin sıkıntılarını birinci ağızdan dinledik. Neler yapılacağı üzerine fikir alışverişinde bulunduk. Atılması gereken ilk adımı sayın valimiz attı. Orman arazisinden çıkması için yapılan tebligat durduruldu. Ancak kalıcı bir çözüm değil” şeklinde konuştu.

ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Hukukçularla birlikte çalışma yapacaklarını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, “Bürokratlarımızla görüşeceğiz ve kalıcı bir çözüm bulmaya çalışacağız. Yörük kültürünün yaşaması için bize ne düşüyorsa elimizden geleni yapacağız. Sayın valimiz zaten Yörük. Bu sıkıntıları biliyor. Onun da elinden geleni yapacağına eminim. Güzel bir hatıra oldu bizim için. Ama bu önemli bir adım da olacak. Bu buluşmanın geleneksel olmasını arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.

DEVLET BİZİM YANIMIZDA

Kocaeli Yörükler Derneği Başkanı Mehmet Özer da yaptığı konuşmada “Devletin toprakları bizim, bizim topraklarımız devletin dedik. Ancak doğup büyüdüğümüz topraklarda sıkıştık. Biz problemlerimizi anlattık. Devletimizin bizim yanımızda olduğunu biliyoruz. Umarım en kısa sürede sorunlarımıza çözüm bulunur” dedi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :