- Hoşgeldiniz

Yanlızca Bir kalem pil 4 metreküp toprağı zehirliyor

Yanlızca Bir kalem pil 4 metreküp toprağı zehirliyor sitemize 27 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 545 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yanlızca Bir kalem pil 4 metreküp toprağı zehirliyor

Küçük elektronik eşyaların çalışması için gereken enerji genellikle pillerden karşılanıyor. Piller evlerde kullandığımız kumandalarda, saatlerde, elektronik oyuncaklarda ve başka pek çok üründe enerjisine başvurulan bir kaynak. Bu elektronik eşyalarda zamanla enerjisi biten piller çöpe atıldığında çevre ve insan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturuyor. İçeriğindeki kimyasal maddeler göz önüne alındığında ömrü bitmiş pillerin ne derece tehlikeli olduğu ortaya çıkıyor. Boyutları küçük olmasına rağmen piller geniş alanlarda zarara neden olabiliyorlar. Bir kalem pil toprağa atıldığında 4 metreküp alan zehirli hale geliyor. Bu da toprağı üretim yapamaz hale getiriyor.

PİLLER KUTULARDA BİRİKİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi pillerin oluşturduğu bu tehlikelerin önüne geçmek için atık pilleri topluyor. Okullara, kurum ve kuruluşlara yerleştirilen pil toplama kutuları ve bidonlarıyla piller ayrıca toplanıp geri dönüşüme gönderiliyor. 2005 yılında başlatılan pil toplama projesi ile 2012 yılı sonuna kadar 61 tondan fazla pilin çöpe atılması engellendi. Bu kapsamda kamu kurum ve kuruluşları, okullar, sağlık kuruluşları, işyerleri/ticarethaneler, düzenli yerleşim alanları ve sanayi tesisleri gibi yerlere toplam 3 bin 30 adet atık pil toplama kutuları yerleştirildi.

8 YILDA 61 TON PİL

Projenin başladığı 2005 yılında 850 kilo olan pil toplama miktarı halkın bilinçlendirilmesi ile sonraki yıllarda giderek arttı. Toplama miktarı 2006 yılında bir önceki yılın üç katından fazla artış gösterdi. 2010 yılında 11 buçuk tona ulaşan atık toplama miktarı sonraki yıllarda 18 ton civarında gerçekleşti. 8 yılda 61 tonun üzerinde atık pil toplanarak eri dönüştürüldü.

PEK ÇOK METAL BARINDIRIYOR

Pillerin insan sağlığına ve çevreye çok büyük zararları var. Piller cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt ve kimyasal maddelerden üretiliyor. Bu pillerin gelişigüzel çöplere atılması, doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi çevre açısından büyük tehlikeler oluşturuyor. Pillerdeki metaller toprağa ve oradan da yeraltı sularına karışabiliyor.

TOPRAĞA KARIŞIYOR

En başta toprak kullanılmaz hale geliyor ve metallerin oluşturduğu su kirliliği sudaki ekosistemi alt üst ediyor. Zaman içerisinde bu etkiler insanlar üzerinde de görülüyor. Atık pillerin sebep olduğu hastalıkların başında, nörolojik bozukluklar, merkezi sinir sistemi hastalıkları, kanser, böbrek ve karaciğer hastalıkları geliyor. Pillerin içindeki tüm maddelerin zararı kimi zaman öldürücü boyuta ulaşabiliyor. Maddeler toprağa karışarak hayvanların yediklerinden ya da sulardan insan vücuduna karışıyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz