- Hoşgeldiniz

Yabancı akademisyenlerden arıtma tesislerinde inceleme

Yabancı akademisyenlerden arıtma tesislerinde inceleme sitemize 05 Aralık 2014 tarihinde eklenmiş ve 299 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İlimizde uluslar arası bir çalıştay için bulunan akademisyenler, İSU Genel Müdürlüğü, Gebze Balçık Köyü’nde bulunan Doğal Atık Su Arıtma Tesisi ve Gebze Atık Su Arıtma Tesisi’nde inceleme ziyaretinde bulundu. Entegre Doğal Atık Su Arıtma Sistemleri’nin teşvik edilmesi için Karadeniz Bölgesi Ağı(WASTEnet) projesi kapsamında Yunanistan, Gürcistan, Romanya, Ukrayna, Ermenistan gibi komşu ülkelerden ilimize gelerek bir çalıştay yapan akademisyenler, ilimizdeki İSU tarafından yürütülmekte olan atık su arıtma tesislerini inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

İSU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE ZİYARET

İSU Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür İlhan Bayram’dan İSU’nun yapısı ve yasal mevzuatı, ilimizde yapılan alt yapı çalışmaları, Scada Sistemi ve atık su arıtılmasıyla ilgili bir sunum alan heyet, İSU tarafından uygulanmakta olan Scada Sistemini ve atık su arıtma tesislerini yerinde inceledi.

SAPANCA GÖLÜNE GERİ BESLEME YAPILIYOR

Yabancı heyete yaptığı sunumda Genel Müdür Bayram, kuraklık sebebiyle Sapanca gölünden su alındığını ancak şu anda Yuvacık barajından Sapanca gölüne geri besleme yapıldığını ve günde 150 bin metreküp su pompalandığını konuklarına anlattı. Kandıra Namazgah Barajına enerji santrali yapılması için ihaleye çıkılacağını belirten Bayram, İSU arıtma tesislerinde elde edilen geri kazanım suyunun park bahçe ve yeşil alanların sulanmasında kullanıldığını, önümüzdeki günlerde sanayi kuruşları tarafından da kullanılacağını belirtti.

10 YILDA 999 MİLYON TL YATIRIM

‘’Körfez Atık Su Arıtma Tesisine kurulacak geri kazanım sistemiyle Türkiye’nin en büyük çevre projelerinden birini gerçekleştirmiş olacağız’’ diyen Bayram, 2004-2014 yılları arsasında Kocaeli’nde 999 milyon TL yatırım yapıldığını ve İSU’nun kendi gelirini kendisinin elde ettiğini söyledi. İSU Genel Müdürlüğü’nde yapılan sunumun ardından heyet tarafından İSU tarafından uygulanmakta olan Scada Sistemi incelendi. İSU Genel Müdürlüğü’nden ayrılan heyet Gebze’de Balçık Köyü’nde bulunan Doğal Atık Su Arıtma Tesisi ve Gebze Atık Su Arıtma Tesisinde inceleme ziyaretinde bulundu.

5. TOPLANTI HAZİRANDA YUNASİTANDA

Ülkemize komşu ülkelerin akademisyenlerinden oluşan heyet, WASTEnet projesi kapsamında 2015 Haziran ayında Yunanistan’ın Kavala kentinde bilimsel bir konferansta daha birlikte olacak. Avrupa Komşuluk ve Ortaklık Aracı ENPI Karadeniz Havzası Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında yürütülen WASTEnet projesi 2013 Temmuz ayında başladı. Ağustos 2013’te Chisinau/Moldova’da, 2. İdari Komite Toplantısı ise Ocak 2014’te Tulcea/Romanya’da gerçekleştirilen WASTEnet’’ Projesinin 3. Toplantısı ise Temmuz 2014’te Ermenistan’da gerçekleştirildi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :