- Hoşgeldiniz

Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB)’nin ‘’Türk Dünyası Belediyeleri İş Birliği Toplantısı’’

Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB)’nin ‘’Türk Dünyası Belediyeleri İş Birliği Toplantısı’’ sitemize 01 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 684 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği ‘’Türk Dünyası Belediyeleri İş Birliği Toplantısı’’

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ve TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, birliğin Ankara Kızılcahamam’da üye ülkelerin belediye başkanlarının katılımıyla yapılan çalıştayına katıldı. Çalıştayın ilk gününde katılımcılara seslenen Başkan Karaosmanoğlu, TDBB’nin tecrübe paylaşımlarıyla uluslar arası bir yerel yönetim okulu haline geldiğini söyledi.

İŞ BİRLİĞİ TOPLANTISI

Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB)’nin ‘’Türk Dünyası Belediyeleri İş Birliği Toplantısı’’, Ankara Kızılcahamam’da başladı. Keçiören Belediye Başkanı ve TDBB Başkan Yardımcısı Mustafa Ak’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra Dışişleri Bakan Yardımcısı-Büyükelçi Ali Naci Koru, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Menderes Türel, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Erol Kaya ve İsmail Safi, AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, TBB Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, TDBB’nin Azerbaycan Eş Başkanı Mehdi Selimzadeh katıldı.

KAN VE ÜZÜLMEZ KATILDI

Kandıra Belediye Başkanı Cengiz Kan ile İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez’in de hazır bulunduğu toplantıya yurt içi ve yurt dışından çok sayıda belediye başkanı da iştirak etti. Toplantının açılışında ‘’Hoş geldiniz’’ konuşması yapan Keçiören Belediye Başkanı Ak, yerel yönetimler arasındaki iş birliği ve tecrübe paylaşımını amaçlayan bu toplantıya ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TBB’DEN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR

Türkiye Belediyeler Birliği(TBB)’nin faaliyetleri hakkında bilgi veren genel sekreter Güngör, Türkiye’de yerel demokrasinin hızla değiştiğini kaydetti. TBB olarak Belediye Akademisi Eğitim Merkezi kurmayı amaçladıklarını aktaran Güngör, her ay farklı illerden gelen 30 itfaiye erine Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi’nde eğitim verildiğini hatırlattı ve Başkan Karaosmanoğlu’na teşekkür etti.

FAALİYETLER ÜÇ KITAYA ULAŞTI

Sözlerine kendilerini misafir eden Keçiören Belediye Başkanı Ak ve tüm katılımcılara teşekkür ederek başlayan Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Yerel yönetim tecrübelerimizi kültür coğrafyamıza taşımaya çalışan birliğimizin faaliyetleri üç kıtaya ulaşmış bulunmaktadır. 25 ülkede bin 50’den fazla üyemizle uluslar arası bir yerel yönetim okulu haline geldik’’ ifadesini kullandı.

TDBB DEV BİR GÜÇ OLDU

Toplantıda söz alan AK Parti İstanbul Milletvekili Safi, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Teşkilatı(KEİPA)’nın çalışmalarına yönelik bilgi aktardı, TDBB’ye üye belediyelerin tecrübelerinden faydalanmayı arzu ettiklerini söyledi. AK Parti Ankara Milletvekili İşler de, TDBB’nin Türk dünyasında çok önemli bir görev üstlendiğini dile getirdi. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Türel, TDBB’nin başlangıçta 10 kişiyle yola çıktığını, ancak bugün dev bir güç haline geldiğini vurguladı. Türel, Türkiye’de artık ‘AK Parti Belediyeciliği’’ kavramının yer ettiğini de sözlerine ekledi.

İKİNCİ GÜN DEVAM EDECEK

Toplantıda son olarak söz alan Dış İşleri Bakan Yardımcısı Koru, dış politikaya yönelik bir sunum yaptı ve yerel yönetimlerle iş birliğine yönelik bilgi verdi. Başkan Karaosmanoğlu, katılımından dolayı teşekkür ettiği Bakan Yardımcısı Koru’ya birliğin hediyesini takdim etti. Çalıştayın ilk gününün ikinci bölümünde ise TDBB’nin kurucularından olan AK Parti İstanbul Milletvekili Kaya’nın moderatörlüğünde ‘’Ülkelerarası İlişkilerde Yerel Yönetimlerin Rolü ve Önemi’’ konulu toplantı gerçekleştirildi. Kızılcahamam’daki toplantıların ikinci gününde ise ‘’TDBB Üyelerinin Bulunduğu Ülkelerde ve Yurtdışında Kültür Varlıklarının Sürdürülebilir Korunması Çalıştayı’’ yapılacak.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz