- Hoşgeldiniz

Spor Okulları’ndan büyük hedef

Spor Okulları’ndan büyük hedef sitemize 03 Aralık 2014 tarihinde eklenmiş ve 331 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sporu tabana yaymak amacıyla başlattığı Spor Okulları, bu yıl hazırladığı yeni bir vizyonla hedefini genişletti. Spor Okulları’nda bundan böyle dünya şampiyonlarının yetiştiği sistem uygulanacak. Müsabık sporcu atılımıyla yola çıkan Spor Okulları, bu çerçevede Türkiye’nin en fazla lisanslı sporcusuna sahip kulübü olan Kağıtspor ile dirsek teması yapacak. Spor Okullarından bu yıl 6-12 yaş arasındaki çocuklar yararlanacak.

YENİ VİZYON MİNİ ÇALIŞTAY İLE TANITILDI

Büyükşehir Belediyesi Spor Müdürlüğü bünyesinde yürütülen Spor Okulları Projesi’nin yeni vizyonu geçen hafta düzenlenen mini çalıştayla başta antrenörler olmak üzere proje ortaklarına tanıtıldı. Seka Park Otel’de gerçekleşen toplantıya Kağıtspor Kulübü Başkanı İslam Yücel, Gençlik Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar, Büyükşehir Belediyesi Spor Müdürü Doğa Ergün, Spor Okulları koordinatör ve antrenörleri katıldı. Toplantıda ayrıca projenin akademik çatısını oluşturan Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu akademisyenleri yer aldı.

SPOR OKULLARI MÜSABIK SPORCU YETİŞTİRECEK

Toplantı öncesinde Spor Müdürü Doğan Ergün, bu yıl gerçekleştirilecek Spor Okulları çalışmasıyla ilgili bilgi aktardı. Spor Okulları’nın bundan böyle müsabık sporcu yetiştirmek hedefini gözettiğini aktaran Ergün, “Spor Okullarında çocuklarımızın branşlaşması hedefiyle yola çıkıyoruz. 6-12 yaş arasındaki çocukların bir branşta eğitim alarak ciddi anlamda sporcu kimliğine ulaşmasını istiyoruz. Spor Okulları voleybol, basketbol, kort tenisi, masa tenisi ve cimnastik branşlarında akademik düzeyde lisanslı sporcu yetiştirecek” dedi.

GÖNERER HEDEF PROGRAMI ANLATTI

Öte yandan mini çalıştayda; Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu akademisyenlerinden Ahmet Gönerer, Spor Okulları’nda uygulanacak hedef program konusunda katılımcılara bilgi aktardı.

ÇOCUĞUN DOĞASINDAKİ OYUN ÇIKIŞ NOKTASI OLACAK

Spor Okulları bu yılki düzenlemeyle üç ana temel üzerinden ilerleyecek. İlk temelde; çocuğun doğasında olan oyundan hareket edilecek. Bu aşamada, uzman spor eğitmenleri tarafından çocuklara seçtikleri branş, oyun ve eğlenceli yöntemlerle tanıtılacak. Bu süreçte çocuğun branşa olan ilgisi gözlemlenerek olumlu izlenim doğrultusunda antrenman süreci başlatılacak. Söz konusu çalışmaya İl Milli Eğitim Müdürlüğü beden eğitimi öğretmenleri destek sunacak.

KAĞITSPOR DESTEK VERECEK

Spor Okulları bu çerçevede, Büyükşehir Belediye’nin Türkiye’de en fazla lisanslı sporcusuna sahip kulübü olan Kağıtspor ile dirsek teması yapacak. Antrenman sporcusu olan Spor Okulu öğrencisi spor disiplini içinde bu defa Kağıtspor antrenmanlarının da katılımıyla geniş kapsamlı performans antrenmanlarına alınacak. Sporcu gözetim çizelgeleriyle sporcu rutin olarak takip edilecek. Söz konusu sistem Kocaeli’deki takımların alt yapı sorununu büyük ölçüde katkı sunacağı gibi uluslar arası sporcu yetişmesinin de önünü açacak.

DÜNYA ŞAMPİYONLARI BU SİSTEMLE YETİŞİYOR

Büyükşehir Belediyesi’nin Spor Okulları’nda uygulayacağı metot dünya spor literatüründe önemli yer tutuyor. Dünyada birçok ülke bu yöntemle sporcularını yetiştiriyor. Bugün bir çok dünya ve olimpiyat şampiyonu bu sistemle başarıyı yakalıyor.

PROJE ÜÇ SAÇ AYAĞI ÜZERİNDE YÜKSELECEK

Sistemin başarı ise üç saç ayağı üzerinde şekillenecek. Aile, Büyükşehir Belediyesi ve antrenör üçgeni sporcunun başarısında direkt etkili olacağından, birinci etaptaki aile faktörüne daha fazla hassasiyet gösterilecek. Bu kapsamda Spor Okulları bu yıl çocukların yanı sıra aileleri de eğitim çatısı altına alacak. Sporcu ailesi olmanın zorlukları ve gereklilikleri ailelere rutin eğitimler kapsamında anlatılacak.

6-12 YAŞ ARASINDAKİ ÇOCUKLAR YARARLANACAK

Spor Okulları, başvuru süresinin ardından çalışmalarına başlayacak. “Lisanslı sporcu” hedefiyle yola çıkan Spor Okulları’ndan 6-12 yaş arasındaki öğrenciler yararlanabilecek. Spor Okulları 12 ilçede ve 16 spor tesisinde 09-17.00 arasında, haftanın her günü faaliyet gösterecek. Spor Okulu branşlarının ilgili yaş aralıkları ise şöyle: Masa Tenisi 7,8; Basketbol 8-12; Voleybol 8-12; Tenis 8-12, cimnastik 6-7.

BAŞVURU FORMLARI OKULLARDAN ALINACAK

Öte yandan Spor Okullarının başvuruları devam ediyor. Vatandaşlar, başvuru formlarına Spor Okullarının faaliyet gösterdiği okullardan ulaşabilir. Spor Okullarının faaliyet göstereceği ve başvuru formlarının alınacağı okullar şöyle:

SPOR OKULU MERKEZLERİ:

İZMİT

Ulugazi İlkokulu Spor Salonu

29 Ekim İlkokulu Spor Salonu

Nuh Çimento İlkokulu Spor Salonu

DERİNCE

Gençlik Hizmetleri Spor Salonu

19 Mayıs Anadolu Lisesi Spor Salonu

KÖRFEZ

Emlak Konut İlkokulu Spor Salonu

GÖLCÜK

17 Ağustos G.H.Spor Salonu

Rotterdam İlköğretim Okulu

KARTEPE

Pakmaya Ortaokulu Spor Salonu

BAŞİSKELE

Kocaeli Anadolu Lisesi Spor Salonu

KARAMÜRSEL

Atatürk G.H. Spor Salonu

KANDIRA

Kandıra Lisesi Spor Salonu

GEBZE

Kroman Çelik İlkokulu Spor Salonu

DARICA

Aslan Çimento A.L. Spor Salonu

ÇAYIROVA

İstiklal Ortaokulu Spor Salonu

DİLOVASI

Solventaş İlkokulu Spor Salonu

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :