- Hoşgeldiniz

Şok Anket Sonucu: Halk Başbakan Gibi Düşünmüyor

Şok Anket Sonucu: Halk Başbakan Gibi Düşünmüyor sitemize 01 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 673 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Şok Anket Sonucu: Halk Başbakan Gibi Düşünmüyor

Başbakan’ın Düşündüğü Eyalet Sistemine Halk “Hayır” Diyor!

Gezici Araştırma Şirketi’nin, 23-24 Mart tarihlerinde 46 ilde 5 bin 270 kişiyle yüz yüze yaptığı anket, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Vatandaşlar yerel seçimlerden basın özgürlüğüne, Öcalan-MİT görüşmelerinden eyalet sistemine kadar Türkiye’nin gündemindeki konulara ilişkin görüş bildirdi.

CHP VE MHP YÜKSELİŞTE – Ankete göre; PKK’yla pazarlık masasına oturulması iktidar partisi AKP’ye oy kaybettirdi. “Bugün yerel seçim olsa kime oy verirsiniz?” sorusuna “AKP” diyenlerin oranı yüzde 38.1 oldu.
Gezici Araştırma Şirketi’nin son anketine göre; Öcalan’la yapılan görüşmeler, AKP’nin oylarını eritiyor. Bölünme korkusu yaşayan halk, başkanlık sistemine de karşı çıkıyor…
CHP’ye destek yüzde 27.6 çıkarken, MHP 20.6 ile üçüncü parti… AKP’nin oy kaybı doğudan batıya gittikçe artıyor. Özellikle İç Anadolu ve Akdeniz bölgesinde CHP ve MHP oylarında artış var.
Türkiye’nin kötüye gittiğini düşünenlerin oranı yüzde 58.2… Vatandaşların yüzde 70.4’ü Öcalan’la- görüşmeleri onaylamıyor. Hükümetin Kürt sorununu çözebileceğini düşünenlerin oranı da hayli az…
Seçmenin yüzde 63.8’i bölünme korkusu yaşıyor, yüzde 88.6’lık bir kesim de mevcut parlamenter sistemde kalınmasından yana görüş bildirdi.
BAŞKANLIK İSTENMİYOR – “Sizce PKK, silah bırakıp sınır dışına çıkacak mı?” sorusuna yüzde 75.4 “Hayır” derken, hükümetin terörle mücadelesini başarısız bulanların oranı da yüzde 59.7…
Anketteki bir başka soru da “Başkanlık sistemine geçilmeli mi?” oldu. Yüzde 63.7 “Hayır” cevabını verirken, vatandaşın yüzde 65.1’i başkanlık sisteminin Türkiye’yi diktatörlüğe götüreceğine inandığını söyledi. Halkın% 88.6 sı, Başbakanın düşündüğü Eyalet sisteminin Türkiye’yi böleceğine inanırken, yanlızca 11.4 eyalet sistemine evet dedi.

eyalet-sistemine-hayir

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz