- Hoşgeldiniz

Soğuk havalarda sağlınıza dikkat edin

Soğuk havalarda sağlınıza dikkat edin sitemize 10 Ocak 2015 tarihinde eklenmiş ve 292 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Osman Poyraz, soğuk kış aylarında vatandaşları soğuk algınlıklarına karşı uyardı ve tedbirli olmaları gerektiğini ifade etti. Havaların soğumasının beraberinde hastalıkları getirdiğine dikkat çeken Dr. Poyraz, “Kış mevsimini hissetmeye başladığımız şu günlerde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması sağlığımızın korunması açısından önem taşımaktadır” dedi.

 

3 ANA ÖĞÜNE DİKKAT

İlimizi etkisi altına alan soğuk hava koşullarında vatandaşların hastalanmamaları için vitamin ağırlıklı beslenmesi gerektiğini belirten Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Osman Poyraz, ‘’Üç ana öğünde yeterli miktarlarda besin tüketilmesi gerekiyor ve imkanlar dahilinde bol miktarda meyve yenilmeli‘’ dedi.

 

VİTAMİN AĞIRLIKLI BESLENİLMELİ

Poyraz yaptığı açıklamada, savunma sistemini güçlendirici özelliği olan A ve C vitamini gibi antioksidan vitaminlerden sebzelerin ve meyvelerin, E vitaminin bulunduğu yeşil yapraklı sebzelerin ve kemik ve diş sağlığı açısından önemli olan D vitaminin tüketilmesinin gerektiğini belirtti.

 

VÜCUT ISISI DENGEDE TUTULMALI

Soğuk havalardan dolayı vatandaşlara uyarılarda bulunan Dr. Poyraz, soğuk kış günlerinde vücut ısısının dengede tutulması gerektiğinin altını çizdi. Yeterli sayıda sıvı tüketilmesinin vücutta bulunan toksinlerin atılmasında, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasında, metabolizma dengesinin sağlanmasında ve vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonun gerçekleşmesinde son derece önemli olduğunu belirten Poyraz, günde en az 2, 2.5 litre su tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :