- Hoşgeldiniz

Şimdide Macaristan İle Sorun Çıktı!

Şimdide Macaristan İle Sorun Çıktı! sitemize 23 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve 389 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Şimdide Macaristan İle Sorun Çıktı!

Türk Dışişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (SAM) İngilizce yayın yapan sitesinde yayınlanan bir araştırma Ankara-Budapeşte ilişkilerinde gerginliğe neden oldu.

Norveç asıllı Amerikalı öğretim üyesi Sabrina Ramet tarafından kaleme alınan 33 sayfalık araştırma, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini incelerken, Macaristan hakkında da “bugünkü koşullar dikkate alındığında Macaristan’ı kavramın geleneksel olarak taşıdığı anlamda çoğulcu ve demokratik bir ülke olarak tanımlamak mümkün değildir” tanımlamasını yapıyor.

BBC Türkçe’den Tarık Demirkan’ın haberine göre; Budapeşte Dışişleri Bakanlığı da Ankara’da yayınlanan makalenin ardından Budapeşte Türkiye Büyükelçisi Şakir Fakılı’yı bakanlığa çağırarak bu konuda bilgi istedi.

Macar basınına yaptığı açıklamada bakanlık sözcüsü müsteşar Szabolcs Takács Türk büyükelçisinden, “son zamanlarda çok olumlu bir gelişme seyri izleyen iki ülke arasındaki ilişkilerle bağdaşmayan ve Macaristan hakkında olumsuz bir izlenim yaratan bu makalenin neden yayınlandığının sorulduğunu” söyledi.

Türkiye’nin Budapeşte büyükelçisinin verdiği yanıt ise, “bu kurum Türk dışişleri bakanlığına bağlı bir araştırma merkezi olmakla birlikte, yayınlanan makalenin Ankara’nın resmi tavrı olmadığı” yönündeydi.

Macar Başbakanı Viktor Orbán Aralık ayında Türkiye’yi ziyaret edecek.

macaristan-la-sorun.jpq

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz