- Hoşgeldiniz

Seka’nın makineleri müzede sergilenecek

Seka’nın makineleri müzede sergilenecek sitemize 30 Mart 2014 tarihinde eklenmiş ve 746 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Seka’nın makineleri müzede sergilenecek

Restore edilerek müzeye dönüştürülen Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan Seka Kağıt Fabrikası’na ait makineler, temizlenip korunarak müzede sergilenecek. İlk kağıt üretimi yapılan makinelerden matbaa makinelerine, güç santralinden hamur hazırlama ekipmanlarına kadar birçok makine Seka Kağıt Müzesi’nde yer alacak.

80 YILLIK MAKİNELER

Seka Kağıt Müzesi açıldığında Türkiye’nin en büyük kağıt müzesi unvanını alacak. Kağıt fabrikası olarak seksen yıl hizmet veren Seka, aynı binalarda müze olarak hizmet vermeye devam edecek. Seka Kağıt Müzesi’nde Seka’dan kalan birçok makine orijinal haliyle bulundukları yerlerde sergilenecek. 1934 yılında kağıt fabrikasının kurulumuyla Almanya’dan gelen 70 metrelik ilk kağıt makinesi, hamur hazırlama, hamur temizleme, matbaa makineleri ve birçok küçük ekipman müzede sergilenmek üzere temizleniyor.

MAKİNE TEMİZLİĞİ 6 AYDIR SÜRÜYOR

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen makine temizliği çalışmaları yaklaşık altı aydır devam ediyor. Makine temizliği ile makineler pas ve kirden arındırılarak, müze ziyaretçileri tarafından ziyaret edilebilecek hale getiriliyor.

MAKİNELER TEMİZLENİP KORUNUYOR

Makine temizleme işleri kapsamında makineler kuru buz yöntemi, sulu kumlama yöntemi, kumlama yöntemi gibi yöntemlerle temizleniyor. Pas ve kirden temizlenen makineler ve ekipmanlar, korunması için naylon ve streçlerle sarılıp, sergilenmeye hazır hale getiriliyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz