- Hoşgeldiniz

SEKA’da Divan-ı Hikmet Okumaları sürüyor

SEKA’da Divan-ı Hikmet Okumaları sürüyor sitemize 25 Şubat 2015 tarihinde eklenmiş ve 295 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikler aralıksız olarak sürüyor. Sanat Edebiyat Kültür Akademisi’nde (SEKA) gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında Divan-ı Hikmet Okumaları için yeni kayıt dönemi başladı.

HOCA AHMED YESEVİ’NİN DİVAN-I HİKMET’İ

Ortaya koyduğu öğreti yöntemleriyle büyük bir miras bırakan Hoca Ahmed Yesevi’nin Divan-ı Hikmet adlı eserinin ele alındığı etkinlikte her hafta farklı hikmetler okunmakta. Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ali Vasfi Kurt tarafından 70 haftadır devam eden okumalarda hikmetli sözler değerlendiriliyor.

DİNİ VE AHLAKİ ŞİİRLER YER ALIYOR

Divan-ı Hikmet’te genel olarak dervişlik hakkında övgülerden bu dünyadan şikâyetten cennet ve cehennem tasvirlerinden, peygamberin hayatından ve mucizelerinden bahsediliyor. Öte yandan dinî ve ahlaki öğütler veren şiirlere de yer alıyor.

ANADOLU VE BALKANLARDA BÜYÜK ROLÜ VAR

Türk İslam coğrafyasının yanı sıra Anadolu ve Balkanlarda Ahmet Yesevi’nin etkisiyle bu bölgeler hızlı bir şekilde İslam’la buluştu. Anadolu toprakları ve Balkanların İslamlaşmasında Yesevi Dervişleri’nin önemli rolü oldu.

BAŞVURULAR WWW.TDEDKOCAELİ.ORG.TR ADRESİNDEN

Divan-ı Hikmet Okumaları’na başvuruda bulunmak isteyenler TDED Kocaeli Şubesi’nin www.tdedkocaeli.org.tr adresine girerek Kurs Başvurusu kısmından kayıt yaptırabilirler.

7 MART CUMARTESİ GÜNÜ BAŞLAYACAK

7 Mart Cumartesi günü başlayacak olan yeni dönem 16 hafta sürecek. 14.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek okumalara katılmak için son başvuru tarihi ise 6 mart Cuma günü olarak belirlendi.

ALİ VASFİ KURT KİMDİR?

1960 İzmit doğumlu olan Ali Vasfi Kurt, İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden mezun oldu. Uzun bir süre İzmit’te Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı görev yapan Doç. Dr. Kurt, Ağustos 2012’den itibaren Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapıyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :