- Hoşgeldiniz

Seka Parkta En Güzel Lale Yarışması Yapıldı

Seka Parkta En Güzel Lale Yarışması Yapıldı sitemize 07 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.635 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Seka Parkta En Güzel Lale Yarışması Yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 6. Lale Festivali’nde En Güzel Laleyi Siz Yetiştirin Yarışması’nın sonuçları belli oldu. 315 başvurunun yapıldığı yarışmada en güzel lale jüri tarafından yapılan değerlendirmenin ardından Meriç Deniz oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Deniz’e plaket takdim ederek başarısını kutladı. Yarışmada Ecem Yılgın ikinci, Hanife Günaydın üçüncü, Mutlu Yıldırım dördüncü ve Şafak Alemdar de beşinci olarak dereceye girdi.

BAKAN ERGÜN DE KATILDI

Sekapark’ta gerçekleştirilen 6. Lale Festivali’ne katılım yoğun oldu. Festivale, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Genel Sekreter Yardımcıları Tahir Büyükakın ve Ercan Yazıcı, jüri üyeleri, yarışmacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

LALE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ödül töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, değerlerimize sahip çıkmamız gerektiğini vurgulayarak, “Lale kültürümüzün tarihimizin içinde çok önemli yeri olan bir bitki. Ama biz bu güzelliğin değerini bilemediğimiz için vaktiyle Hollandalılar bu konuda bizden atak çıktı ve lalenin etrafında çok büyük bir ekonomi oluşturdular. Adeta dünyada lalenin merkezi konumuna gelecek kadar önemli bir ekonomi oluşturdular” dedi.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ

Bakan Ergün, “Demek ki bizde elimizdeki güzelliklerin değerini bilmemek gibi bir özellik var. Başkası bizim elimizdeki güzelliklerin değerini bizden daha iyi biliyor ve onun üzerine bir ekonomi inşa edebiliyor. Biz de son zamanlarda bu güzelliklere bu değerler sahip çıkmaya başladık. Bu organizasyon da sahip çıkmanın en güzel örneklerinden biri” şeklinde konuştu.

HEPSİ BİRBİRİNDEN GÜZEL

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ise Kocaeli’nin dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olduğunu söyledi. Yarışmaya katılan tüm lalelerin büyük emek harcanarak hazırlandığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, “Hepsi birbirinden kıymetlidir. Bu yarışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

BİRİNCİYE 2000 TL

Yarışmacılar, geleneksel 6. Lale Festivali’nin bir parçası olan yarışma için saksıda yetiştirdikleri laleler ile beraber katıldı. Saksıya sonradan dikildikleri tespit edilen laleler diskalifiye edildi. Birinciye 2000 lira, ikinciye bin 500 lira, üçüncüye 1000 lira, dördüncüye 750 lira, beşinciye 500 lira, 150 mansiyona da 100’er lira para ödülü verilecek. Yarışmada dereceye girenler ödüllerini Fuar alanında bulunan Park Bahçeler Şube Müdürlüğü’nden alabilecekler.

30 BİN PAKET SATILMIŞTI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 6. Lale Festivali için kentin 14 ayrı noktasında siyah, kırmızı, sarı, beyaz, pembe, mor ve tonları ile karışık olmak üzere 9 renk lalenin satışını geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirdi. 30 bin paket olarak hazırlanan 150 bin lale soğanının bir paketi 1,5 TL’den satıldı.

2013 YILI 6. GELENEKSEL LALE FESTİVALİ YARIŞMASINDA DERECEYE GİRENLERİN İSİM LİSTESİ

LALE NO AD SOYAD

1 425 MERİÇ DENİZ

2 719 ECEM YILGIN

3 604 HANİFE GÜNAYDIN

4 542 MUTLU YILDIRIM

5 702 ŞAFAK ALEMDAR

6 619 NALAN AKŞIN

7 111 MEHMET TAHTABİÇEN

8 203 EREN KARACAN

9 720 AYSEL AKFESLİ

10 617 ORHAN AKŞIN

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz