- Hoşgeldiniz

Sarı Konak Kurtuldu

Sarı Konak Kurtuldu sitemize 03 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.032 kişi tarafından ziyaret edilmiş.
Sarı Konak Kurtuldu
İzmit Belediyesi’nin Tarih Koridoru Projesi kapsamında TOKİ tarafından aslına uygun restore edilen Sarı Konak (Sirkeciler Konağı) düzenlenen törenle açıldı. İzmit Hacı Hasan Mahallesi Yukarıpazar Caddesi’nde bulunan Sarı Konak, çeşitli zamanlarda çıkan yangınlarda 3 kez yanmış, önemli zararlar görmüştü. Restorasyonu tamamlanan Sarı Konak’ta İZMEK kursları (karakatür, ney, bağlama, hat-tezhib vb) verilmeye başlandı.

Sarı Konak’ın restorasyonu için yaklaşık 600 bin TL harcama yapıldı. Sarı Konakla birlikte Elbeyoğlu Konağı, Yeşil Konak, Kapanca Sokak’taki eski Papaz Evi, 16 parsel Kemal Amca’nın evi ve Akçakoca Konakları’da restore edildi. Bir bölümü tamamlandı bir bölümünün de restorasyonu devam ediyor. Milletvekilleri Fikri Işık ve İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve Hacı Hasan Mahallesi Muhtarı Süleyman Şen’in de katıldığı törende, İzmit Belediyesi’nin İlköğretim Okulları öğrencileri arasında düzenlediği “İsraf Etme, İkram Et” adlı resim yaraşmasında dereceye girenlere de ödülleri verildi. Öğrencilerin her birine bisiklet hediye edildi.

Muhtar Şen, geçmişte tahrip edilen eseri yapan İzmit Belediyesi ve diğer kurumlara teşekkür etti, mahallesinin altyapı eksikliklerini söyledi. Konağın restorasyonu için çok emekler sarf ettiklerini bürokratik engellerle karşılaştıklarını belirten İzmit Belediye Başkanı Doğan, “Tarih koridoru projesini yaparken “Koruma Kurulu ‘korumama’ kurulu olarak karşımıza çıkıyor. Koruma Kurulu’nun geciktirmesine rağmen biz tarihi eserlerimizi koruyacağız.”dedi. TOKİ’nin eski başkanı Erdoğan Bayraktar’a teşekkür eden Doğan, “Tarih koridoru projemizi ile İzmit’e yakışanları yapıyoruz. Bir dönem tarih art niyet veya ufuksuzluk nedeniyle tarumar edildi. Vali Konağı ile tarihin üzerine yapıldı Hamamlar, kervansaraylar üzerine binalar yapıldı. Keşke yapılmasaydı, sahip çıkılsaydı.”dedi.

“Tarihi mirasa gözümüz gibi bakıyoruz” diyen Karaosmanoğlu da geçmişe saygı göstermeyenlerden hayır gelmeyeceğini söyledi, emeği geçenlere teşekkür etti. Şeker de Ecdad yadigarı eserlerin onarıldığını belirten, “Sayıları yüzlerle olan tarihi eserlerimize Kocaeli’de sahip çıkalım”dedi.

Fikri Işık, Sibel Gönül başta olmak üzere katkı sağlayanlara teşekkür etti şöyle konuştu, “Bu mahallenin kızı Sibel Hanım’ın bu konağın restorasyonunda katkısı çok oldu. Belediye Başkanlarımız takipçileri oldu. TOKİ’ye de teşekkür ediyoruz.”dedi. Mahalle kültürlerinin yaşatılması gerektiğini belirten Işık, “Bir bu binaya bakın, bir de şehir merkezindeki beton yığınlarına. Estetik ve sağlamlığını görün. Son zamanlarda sağlam binalar da yapılmaya başlandı.”dedi.

sari-konak-sirkeci-konagi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :