- Hoşgeldiniz

Sapanca hattından Yuvacık Barajına su alınmaya başlandı

Sapanca hattından Yuvacık Barajına su alınmaya başlandı sitemize 29 Aralık 2013 tarihinde eklenmiş ve 549 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Sapanca hattından Yuvacık Barajına su alınmaya başlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, yağışların az olması dolayısıyla Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesinin düşmesi üzerine Sapanca hattından tekrar su almaya başladı. Bugünden itibaren 2 pompanın çalıştırıldığı Sapanca terfi merkezinde günde 130 bin metreküp su takviyesi yapılacak.

 

KAR YAĞIŞI AZALDI

Büyükşehir İSU, B planı olarak devreye aldığı Sapanca-Yuvacık Hattı dolayısıyla bu yıl yağışlar az olmasına rağmen kentin susuzluk çekmemesini sağladı. Hat ile bu yıl 15 Temmuz-18 Ekim günleri arasında 15 milyon metreküp su alan İSU, yağışların olmaması ve Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesinin 5,45 milyon metreküpe düşmesi dolayısıyla B planını tekrar devreye soktu. 5 pompası bulunan Sapanca Terfi Hattı’nın 2 pompası bugün itibari ile çalıştırılmaya başlandı.

130 BİN METREKÜP SU ALINACAK

Baraja bugünlerde 150 bin metreküp ham su girerken, şehre de her gün 350 bin metreküp arıtılmış içmesuyu veriliyor. Bundan dolayı da barajın su seviyesinde her gün azalma meydana geliyor. Sapanca gölünden alınacak su takviyesi ile ayrıca 130 bin metreküp su daha Yuvacık Barajı’na verilmiş olacak. Böylece içme suyu ile ilgili her hangi bir olumsuzluk yaşanmayacak.

 

22 KİLOMETRELİK ÇELİK HAT

İSU Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Sapanca- Yuvacık Arıtma Tesisi İsale hattı, 22 kilometre çelik hat döşenerek oluşturuldu. Hazır halde bekletilen hat, Yuvacık Barajı’nda su yetersizliği durumlarında devreye alınıyor.

20131225_sapanca1

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz