- Hoşgeldiniz

Sapanca hattından takviye su verilmeye başlandı

Sapanca hattından takviye su verilmeye başlandı sitemize 01 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 412 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 Sapanca hattından takviye su verilmeye başlandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılayan Yuvacık Barajı’nda su seviyesinin azalması ve tüketimin artması üzerine Sapanca – Yuvacık iletim hattından su almaya başladı. Sapanca terfi merkezinde bir pompanın çalıştırıldığı hat ile Sapanca gölünden günde 60 bin metre küp su takviyesi yapılacak.

KAR YAĞIŞININ AZALDI, İHTİYAÇ ARTTI

Bu yıl yoğun kar yağışının olmaması nedeniyle Yuvacık Barajı’nda yeterli su miktarı toplanmadı. Barajda geçen yıl bu zamanda 50 milyon metre küp su var iken bu yıl ancak 35 milyon metre küp su depolanabildi. Baraja bu günlerde 114 bin metre küp ham su girerken, şehre de her gün 400 bin metre küp arıtılmış içmesuyu veriliyor. Bundan dolayı da barajın su seviyesinde her gün 30 cm azalma meydan geliyor.

YAĞIŞ OLMAZSA SUL ALMAYA DEVAM

İSU Genel Müdürlüğü olarak barajda oluşan bu açığı kapatmak için Sapanca Gölünden Yuvacık Barajı arıtma tesisine su almaya başladık. Sapanca hattından geçtiğimiz yıl 4 milyon metre küp su alan İSU, havzada herhangi bir yağış olmadığı taktirde hattan su almaya devam edecek.

22 KİLOMETRELİK ÇELİK HAT

İSU Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Sapanca- Yuvacık Arıtma Tesisi İsale hattı, 22 kilometre çelik hat döşenerek oluşturuldu. Hazır halde bekletilen hat, Yuvacık Barajı’nda su yetersizliği durumlarında devreye alınıyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz