- Hoşgeldiniz

Sanayi kenti Kocaeli, su sıkıntısı çekmeyecek

Sanayi kenti Kocaeli, su sıkıntısı çekmeyecek sitemize 02 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiş ve 302 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürü İlhan Bayram, sanayi kenti Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılamak için 3 ay gibi rekor bir süre içerisinde 82,5 milyon TL yatırım yaptıklarını söyledi. Yapılan çalışmalar ile yer altı ve kaynak sularından günde 171 bin m3 su temin ettiklerini de belirten Genel Müdür Bayram, ”Vatandaşlarımız hiç merak etmesinler bu sene içerisinde su sıkıntımız olmayacak” dedi.

 

KURAKLIK ETKİSİ SÜRÜYOR

İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, düzenlediği basın toplantısında kuraklık için yapılan çalışmalar ve alınan önlemlerle ilgili bilgi verdi. Kurum olarak Namazgah Barajı, Sapanca hattı, Gebze Atıksu Arıtma Tesisi, İzmit Bulvar Yağmursuyu, Atıksu Scada, köylerde arıtma tesisleri, 50’nin üzerinde dere ıslahı gibi büyük ve örnek projeler gerçekleştirdiklerini belirterek konuşmasına başlayan Genel Müdür İlhan Bayram, 2013 yılında yaşanan hidrometeorolojk kuraklığın Kocaeli’yi de etkilediğini ve 2014 yılı içerisinde de etkisini sürdürmekte olduğunu söyledi.

 

KAYNAKLARDAN MAKSİMUM SU TEMİN ETMEYİ HEDEFLEDİK

Kuraklığa karşı Orman Ve Su İşleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda Kocaeli ve Sakarya’da gerekli tüm tedbirlerin alınması gerektiğinin kararlaştırıldığını ifade eden Genel Müdür Bayram, “Yuvacık Barajı’na giren akımların geçen yıla göre daha az olacağı, kuraklığın daha da artacağı düşünülerek ilimizdeki mevcut su kaynakları dışındaki yer altı ve yer üstü kaynaklarından azami derecede istifade ederek maksimum suyun temin edilmesini hedefledik” dedi. Yuvacık Barajı’nda 27 milyon m3 olduğunu hatırlatan Genel Müdür, 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Sapanca Gölü’nden Yuvacık Barajı Arıtma Tesisine su temini yaptıklarını belirterek, ”Sapanca Gölü’nden halen 4 pompa ile Yuvacık arıtma tesisine su pompalanmaktadır. Eğer Sapanca hattı olmasaydı Kocaeli, ekim ayından beri susuz kalacaktı” dedi.

 

3 AYDA 82,5 MİLYON TL YATIRIM

Kuraklığa karşı yapılan çalışmalar ile 82,5 milyon TL yatırım yaptıklarını da dile getiren Genel Müdür Bayram, şunları kaydetti; “Susuzluğa karşı 3 ayda 86 tane yeni kuyu açtık, 19 tane de daha önceden açılmış kuyularımız vardı. Toplamda 105 tane kullanılabilir derin kuyumuz var. Bu 3 aylık zaman zarfında 4 tane yeni içme suyu arıtma tesisi, 25 tane içme suyu deposu, 20 tane pompa merkezi ve 171 km de değişik çaplarda içme suyu hattı döşedik. 14 km atıksu arıtmalardan geri kazanım yapıyoruz. Kuraklığa karşı yapılan çalışmalar için toplam maliyeti 82,5 milyon TL oldu. Paranın 3’te 2’lik bir kısmı ödendi. 2 bin kişilik bir ordu size musluğunuzdan akan suyu temin edebilmek için geceli gündüzlü çalışıyor. Bütün emek veren çalışanlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Ben bu kurumla gurur duyuyorum. Biz burada 1 milyon 700 bin insana kaliteli ve kesintisiz su sağlıyoruz.“

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :