- Hoşgeldiniz

Putin Dış Yardım Alan STK’ları Kapadı, Türkiye’de Yasak, Ama serbest!

Putin Dış Yardım Alan STK’ları Kapadı, Türkiye’de Yasak, Ama serbest! sitemize 13 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 564 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 Putin Dış Yardım Alan STK’ları Kapadı, Türkiye’de Yasak, Ama serbest!

Rusya Devlet başkanı Vlademir Putin, Arap Baharı adı altında Orta Doğu ülkelerinde ABD’nin desteği ve kışkırtmasıyla yaşanan isyanların ülkesine sıçramaması için dış mali yardım alan sivil toplum kuruluşlarının (STK)  “yabancı ajan” kategorisine sokan yeni yasayı onayladı ve dış kaynaklarını kesti. Şimdi gözler, Türkiye’de ünlü ABD’li darbe finansörü vurguncu George Soros ile ilişkili olan TESEV’in de aralarında bulunduğu yüzlerce derneğe çevrildi. Araştırmacı-Yazar Yılmaz Dikbaş, yabancı ülkelerden para alan STK’ların denetimlerinin yapılmadığını söyledi. ABD ve Soros’un yanı sıra AB’den de para alanların sayısının gün geçtikçe arttığını belirten Dikbaş, “Yabancı ülkelerden ve kurumlardan para alan Rusya örgütleri, isimlerinin önüne yabancı ajan sıfatı koyacaktı” dedi.

Rüşvet almayan kalmadı

Yabancı ülkedeki fon ve vakıflardan para yardımı alan siyasi partilerin kapatıldıklarına dikkat çeken Dikbaş, aynı  uygulamanın STK’lar için de olması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: “Hiçbir ülkenin kuruluşu yabancılardan para almaz. Bir siyasi parti yabancı ülkedeki kuruluştan karşılıksız para alınca kapatılıyor ama STK’lar yabancı ülkelerdeki kuruluşlardan para alınınca kapatılmıyor. Başlı başına bir çelişki. Hiçbir resmi makam da ‘Bu parayı ne yaptınız?’diye sormuyor. AKP iktidarı döneminde AB’den para almayan bakanlık kalmadı.” 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Terörizm ve Terörizmle Mücadele Masası Başkanı Doç. Emruhan Yalçın da,  Türkiye’de bazı köşe yazarları ve sivil toplum örgütlerinin özellikle Soros’un fonlarından para aldıklarını  iddia etti. “Türkiye’de böyle bir yasaklamayı kim yapabilir” diyen Yalçın şöyle konuştu: “Her dönemin bir takım gazeteleri ve ya o gazetelerin temsil ettiği görüşler zaman zaman değişmektedir. İşte o ideolojinin değiştiği gibi gazetelerin de görüşlerinin değiştiği hatta TV kanallarının da aynı şekilde değiştiğini görüyoruz. Soros ve onun gibiler bütün dünyada gazeteler, kanallar temin ederek memleketinin görüşlerini yaymaya çalışıyor. Artık ülkeler değil büyük kapital sahibi emperyalist güçler hâkim olmaya başlıyor.

epa01304499 Russian President Vladimir Putin gestures during his news conference following the NATO - Russia Council, Bucharest, Romania, 04 April 2008. Russia won a reprieve from NATO on further eastward expansion, but lost big in the feud with the United States over its plans to deploy a missile defence system in Eastern Europe, Russian newspapers reported Friday.  EPA/YURI KOCHETKOV

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz