- Hoşgeldiniz

PKK’nın Korkulu Rüyası AWACS Uçaklarını Amerika 10 Yıldır Teslim Etmiyor

PKK’nın Korkulu Rüyası AWACS Uçaklarını Amerika 10 Yıldır Teslim Etmiyor sitemize 17 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 491 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

PKK’nın Korkulu Rüyası AWACS Uçaklarını Amerika 10 Yıldır Teslim Etmiyor

 

PKK`nın korkulu rüyası olacak diye lanse edilen AWACS adıyla bilinen “Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi” uçaklarından 4 adet almak için bundan on sene önce varılan anlaşmaya rağmen bir tanesinin bile Türkiye`ye teslim edilmediği Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz`ın CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi`nin soru önergesine verdiği yanıtla ortaya çıktı.


Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 4 adet AWACS uçağı ve Yer Destek Merkezinin tedarikine yönelik sözleşmenin 23 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe girdiğini, programda ortaya çıkan gecikmenin temel sebeplerinin, Boeing Firmasının geliştirme faaliyetlerini tamamlayamaması ve bu süreçte ortaya çıkan çeşitli mücbir sebepler olduğunu söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi, “Türkiye’nin savunma ihtiyacını karşılamak için ABD’nin BOEING firmasından alınmasına karar verilen 4 adet AWACS uçağı hangi tarihte sipariş edilmiştir? Yapılması söz konusu satın alma işlemi nedeniyle ilgili firmaya hangi tarihte kaç ABD doları ödenmiştir? Bu uçakların teslimi gecikmiş ise sebebi nedir?” sorularını yöneltti.

SÖZLEŞME 2003 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ
Soru önergesini yanıtlayan Milli Savunma Bakanı, Hava Kuvvetleri Komutanlığının Havadan Erken İhbar ve Kontrol Sistemi ihtiyacının karşılanması amacıyla 4 adet AWACS uçağı ve Yer Destek Merkezinin tedarikine yönelik sözleşmenin 23 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe girdiğini söyledi.

Proje kapsamında Boeing Firmasına, sözleşme ödeme planı uyarınca, Firma tarafından gerçekleştirilen faaliyetler nispetinde ödeme yapıldığını belirten Milli Savunma Bakanı, Sözleşme Teslimat Takvimi uyarınca Boeing Firması tarafından teslimatların 2008 yılında tamamlanmasının planlandığını ifade etti.

Milli Savunma Bakanı, programda ortaya çıkan gecikmenin temel sebeplerinin, Boeing Firmasının geliştirme faaliyetlerini tamamlayamaması ve bu süreçte ortaya çıkan çeşitli mücbir sebepler olduğunu belirterek, “Sözleşme hüküm ve şartları uyarınca, teslimat tarihinden itibaren Boeing Firmasının kusurlu olduğu döneme ilişkin gecikme tazminatı tahakkuk etmeye başlamıştır. Sözleşmede yer alan gecikme tazminatı ile ilgili yaptırımlar uygulanmaktadır” dedi.

awacs

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz