- Hoşgeldiniz

Minikler, Türk Süsleme Sanatları Merkezi’ni Gezdi

Minikler, Türk Süsleme Sanatları Merkezi’ni Gezdi sitemize 31 Ekim 2014 tarihinde eklenmiş ve 261 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Alikahya Emek Dayanışma İlköğretim Okulu 4. Sınıf öğrencileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. Çocuklar, ziyaret sırasında bugüne kadar ismini duymadıkları Türk Süsleme Sanatları ile tanışma imkânı yakaladı.

TÜRK SÜSLEME SANATLARINI TANIDILAR

Alikahya Emek Dayanışma İlköğretim Okulu öğrencilerine ziyaret sırasında eğitmenleri eşlik etti. Minik ziyaretçilere, Büyükşehir Belediyesi Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezi eğitmenleri tarafından bilgi verildi. Merkezde, geleneksel Türk süsleme sanatlarının yaşatıldığı ve gelecek nesillere aktarıldığı kaydedildi.

EBRU SANATINI ÇOK SEVDİLER

Ziyarette öğrenciler ebru sanatını yakından tanıma imkânı buldu. Çocuklar, suya serpilen boyaların aldığı şekiller karşısında heyecanlarını gizleyemedi. Minikler, ebru yapılırken suyun aldığı şekilleri fotoğraf makineleriyle görüntüledi.

ÖĞRENCİLERDEN TEŞEKKÜR

Alikahya Emek Dayanışma İlköğretim Okulu öğrencileri, ziyaretin sonunda kendileriyle yakından ilgilendikleri ve Türk Süsleme Sanatlarını tanıttıkları için yetkililere teşekkür etti.

UNUTULAN SANATLARIN YAŞATILDIĞI EĞİTİM MERKEZİ

Türk süsleme ve geleneksel el sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir misyon yürüten Geleneksel Türk Süsleme Sanatları Eğitim Merkezi, Büyükşehir Belediye Konservatuvarı bünyesinde faaliyet gösteriyor. Merkez; her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen Konservatuvar yetenek sınavıyla öğrencilerini belirliyor. 17-55 yaş arasındaki tüm vatandaşlar eğitim merkezinin yetenek sınavlarını kazanmaları durumunda merkezin öğrencisi olmaya hak kazanıyor. Merkezde unutulmaya yüz tutan Türk Süsleme Sanatlarından Ebru, Hat, Tezhip, Çini, Minyatür ve Kat’ı büyük bir titizlikle yaşatılmaya ve gelecek nesillere aktarılmaya çalışılıyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :