- Hoşgeldiniz

Minikler satrançlarına kavuştu

Minikler satrançlarına kavuştu sitemize 21 Ocak 2015 tarihinde eklenmiş ve 399 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Doğru Hamlede Buluşalım” adını taşıyan projesi kapsamında Kocaeli genelinde eğitim gören birinci sınıf öğrencilerine Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle 26 bin 555 adet satranç takımı dağıtılmaya başlandı. Törende sembolik olarak 600 öğrenciye satranç takımları verilirken, satranç takımlarının okullara nakli de başladı.

PROTOKOL TÖRENDEYDİ

Dağıtım törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kağıtspor Kulubü Başkanı aynı zamanda da Türkiye Satranç Federasyonu Üyesi de olan İslam Yücel, Vali Yardımcıları, İlçe Belediye Başkanları, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ile çok sayıda davetli katıldı.

YEREL YÖNETİMLERE ÖRNEK BİR PROJE

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay, 2012 yılında başlayan doğru hamlede buluşalım projesinin 3.yılına gururla girdiklerini belirterek, “Kocaeli lisanslı sporcu alanında 1. sırada yer alıyor. Doğru Hamlede Buluşalım Projesi ülke genelinde büyük ses getirdi. Diğer yerel yönetimlere örnek oldu. Bu başarıda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve bu projeyi sahiplenmesinin büyük önemi var. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’na insana ve çocuğa yaptığı hizmet yatırımı anlayışı için teşekkür ediyorum” dedi.

SATRANÇ SPORUNU DESTEKLİYORUZ

Konuşmasının başında çocuklara seslenen Başkan Karaosmanoğlu, ”Çocuklarım sizleri çok seviyorum. Sizlere ne yapsak azdır. Siz bizim geleceğimizsiniz” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kanununda satranç vermenin olmadığını belirten Başkan Karaosmanoğlu, ancak kendisinin bir eğitimci olması nedeniyle çocukların gelişiminde önemli rol oynayan satranç sporunu desteklediklerini kaydetti.

HASAN’IN HANS’TAN FARKI OLMAYACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak çocukların ve gençlerin eğitimine büyük önem verdiklerini kaydeden Başkan Karaosmanoğlu, ”Satrancın yanı sıra çocuklarımıza en son teknolojiye sahip bilgisayarlar veriyoruz. Çünkü dünyayı tanısınlar istiyoruz. Benim Hasan’ım Almanın Hans’ından geri kalmayacak” dedi.

SATRANÇ LİGİ KURUYORUZ

Başkan Karaosmanoğlu konuşmasında, çocukların katılacağı satranç ligi kurulacağının müjdesini verdi. Lig çerçevesinde turnuvaların yapılacağını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, ‘’Dereceye girenlere özel ödüller vereceğiz. Örneğin 1. olan okul bizden ne istiyorsa, spor salonu mu istiyor? Bunu yapacağız. Bizim birincilik kupamız böyle olacak” ifadesini kullandı. Başkan Karaosmanoğlu’nun bu sözü çocuklar tarafından alkışlarla karşılandı.

VALİ GÜZELOĞLU: BU ÇALIŞMALAR ÜLKEMİZE ÖRNEK

Projeyi gerçekleştiren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve ekibine teşekkür eden Vali Hasan Basri Güzeloğlu, “Kısa bir süre önce Büyükşehir Belediyesi’nin tablet bilgisayar dağıtım törenindeydik. Bu çalışmalar ülkemize örnek ve modeldir” dedi.

PEPE’YLE EĞLENCELİ DAKİKALAR

Protokol konuşmalarının ardından 12 ilçeyi temsilen çocuklar sahneye çıkarak satranç takımlarını protokol üyelerinin elinden aldı. Satranç dağıtım töreni çekilen satranç özçekimiyle renklenirken karede törene katılan 600 çocukta görüldü. Tören sonunda sahneye çocukların çok sevdiği çizgi film karakteri Pepe çıkarak çocukları coşturdu. Pepe’yle eğlenen çocuklara program sonunda satranç takımlarının yanı sıra çeşitli hediyeler de verildi.

3 YILDA 91 BİN 555 SATRANÇ TAKIMI

Satranç sporunu tabana yaymak amacıyla başlatılan “Doğru Hamlede Buluşalım” Projesi, 2013 yılında hayata geçirildi. Türkiye Satranç Federasyonu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kağıtspor işbirliğinde gerçekleştirilen proje çerçevesinde 3 yılda 91 bin 555 adet satranç takımı dağıtıldı. 2013 yılında 36 bin 500, 2014 yılında 28 bin 500 ve bu yılki dağıtımla 26 bin 555 adet satranç takımı dağıtacak olan Büyükşehir Belediyesi, üç yılda toplam 91 bin 555 adet satranç takımını Kocaelili çocuklara kazandırmış olacak.

PROTOKOL İMZALANDI

Projenin 2015 yılında da devam etmesi için 2014 yılının ağustos ayında çalışmalar başlatıldı. 18 Ağustos Pazartesi günü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tülay ve İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik bir araya gelerek, 2015 yılında gerçekleştirilecek 26 bin 555 adet satranç takımı dağıtımını güvence altına alan protokolü imzaladı.

EN İYİ PROJE ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği “Doğru Hamlede Buluşalım” projesi; Türkiye’nin en prestijli Spor Dergisi olan Spor&Spor Dergisi tarafından düzenlenen ‘Sporun Devleri Buluşuyor Ödül Gecesi”nde “En İyi Proje Ödülü”ne layık görüldü. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın katılımıyla gerçekleştirilen ödül töreninde Büyükşehir adına ödülü Başkan Vekili Zekeriya Özak aldı. Yılın projesi seçilen ‘Doğru Hamlede Buluşalım’ projesi için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor adına Başkan Vekili Zekeriya Özak ile Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, ödüllerini Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürü Harun Sönmez’in elinden aldı.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :