- Hoşgeldiniz

Medeniyet birikimimiz Osmanlı Türkçesi ile ortaya çıkacak

Medeniyet birikimimiz Osmanlı Türkçesi ile ortaya çıkacak sitemize 14 Şubat 2015 tarihinde eklenmiş ve 290 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sanat Edebiyat Kültür Akademisi’nde (SEKA) Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen Osmanlı Türkçesi kursu başladı. Her hafta Pazartesi ve Çarşamba günü 18.00-21.00 saatleri arasında düzenlenen Osmanlı Türkçesi kursları bir ay sürecek ve kursun sonunda sertifika verilecek.

TDED KOCAELİ’DEN MEDENİYETİMİZE KATKI

Köklü bir medeniyete sahip olan Osmanlı Devleti’nin bu birikimi Osmanlı Türkçesi kursu ile ortaya çıkıyor. Arşivlerde bulunan milyonlarca kayıt, bu dev medeniyetin ve birikimin ortaya çıkarılması sürecine TDED Kocaeli Şubesi de açtığı kurs ile katkıda bulunuyor.

OSMANLI BAKİYESİ GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

TDED Kocaeli Şubesi tarafından açılan Osmanlı Türkçesi kursu ile bilimden sanata felsefeden edebiyata kadar geniş bir birikime sahip olan Osmanlı bakiyesinin günümüz hayatına kazandırılması hedefleniyor. İlk etapta açılan birinci seviye kurs ile temel seviyede, Osmanlı Türkçesi ile hiç tanışmamış kitleler basit seviyede metinleri okuyabilmeleri için yetiştiriliyor.

10 KİŞİLİK SINIFTA ÖZEL DERS

Halen başvurusu devam eden kurs için ilk etapta 86 başvuru arasından 10 kursiyer seçildi. Kursiyerler 10 kişilik sınıflarda özel olarak eğitim alıyor. Temel seviyede eğitim alan kursiyerler çeşitli alanlarda farklı kalemlerle yazılmış metinleri okuyacak duruma gelirken dil bilgisi de öğreniyor. Kursun sonunda kursiyerler çeşitli saha çalışmaları ile kendilerini geliştirebilecekler.

MİLLİ KÜLTÜRÜN İNŞASINA KATKI

Osmanlı Türkçesi Kursu nihai hedefi ise Milli Kültürün inşası hedeflenerek kütüphaneler ve arşivlerde yer alan Osmanlı Türkçesi basma ve yazma eserleri okuyup anlayabilecek bir nesil yetiştirilmesi. Bu amaca yönelik temel oluşturacak kurslar ile Osmanlı Türkçesi’ni öğretecek elemanların yetiştirilmesi ana hedeflerden birini oluşturuyor.

KOCAELİ TARİHİ ARŞİVDE KALMAYACAK

Kur kur düzenlenecek Osmanlı Türkçesi’nin en önemli hedefi ise Kocaeli’nin tarih ve kültür birikimini araştıracak bir nesil yetiştirmek. Kursun sonunda yetişecek kursiyerlerle oluşturulacak özel bir ekip arşivlerdeki Osmanlı Türkçesi ile yazılan belgelerin çevirisini yaparak Kocaeli’nin bilinmeyen yönlerini kaynaklarıyla ortaya çıkaracak.

TDED KOCAELİ’DEKİ ETKİNLİKLER

Öte yandan TDED Kocaeli Şubesi’nde çeşitli kurs ve etkinlikler de aralıksız olarak devam ediyor. Diksiyon ve Hitabet kursu, Temel ve Orta Düzey Farsça kursları, Ney kursu, Divan-ı Hikmet Okumaları ve Şiir Dinletisi etkinlikleri halen devam ediyor. Mesnevi Okumaları, Medeniyet Okumaları, Yazarlık Okulu gibi etkinlikler de Mart ayı itibariyle edebiyatseverlerle buluşacak. Ayrıca halen proje aşamasında olan etkinlikler de yine aynı dönemde başlayacak.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :