- Hoşgeldiniz

Marmara belediyeleri seminerde buluştu

Marmara belediyeleri seminerde buluştu sitemize 08 Mart 2015 tarihinde eklenmiş ve 308 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Marmara Belediyeler Birliği tarafından organize edilen ‘’Resmi Yazışma Kuralları ve Yazışmalarda Doğru Türkçe Kullanımı Eğitim Semineri ‘’ İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç .Dr. Niyazi Çiçek tarafından Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu salonunda yoğum katılım ile gerçekleştirildi.Programa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi , Kocaeli’de yer alan tüm ilçe belediyeleri ,Bursa ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi personelleri katıldı.

 

ETKİLİ VE VERİMLİ ÇALIŞMA İÇİN

Eğitimde konuşan, Doç. Dr. Niyazi Çiçek ‘’ Kamu yönetiminin etkili ve verimli çalışmasının en önemli unsurlarından birisi yazışmadır.Kamu Kurum ve kuruluşları faaliyetleri gereği kendi aralarında gerçek ve tüzel kişilerle iletişim sağlamak için her gün çok sayıda resmi yazı hazırlamakta ve yazışma yapmaktadır.Kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladıkları yazıların kurallara bağlanması, gerek içerik olarak gerekse şekil olarak bazı esasların göz önünde bulundurulması ;yazılarda birliğin sağlanması,yazışmaların kontrol altına alınması ve işlemlere resmi bir kimlik kazandırılması ayrıca Türkçenin doğru bir şekilde kullanılması açısından önem taşımaktadır’’dedi.

 

Dil AKICI OLMALI

Doç. Dr. Niyazi Çiçek kamu kurum ve kuruluşları ile yazışma gerçekleştirilirken dikkat edilmesi gereken konuların altını çizerek”Kullanılan dil düzgün ve akıcı bir şekilde olmalı, ifade etmek istenen konuyu anlatmalı ve noktalama işaretlerinde dikkat edilmelidir. Bir kamu kurumu ile yazışma gerçekleştirirken ilk etapta kurumun adı yazılmalı daha sonra konunun muhatap alınacağı birimin adı yazılmalıdır.’’dedi.

 

KURUM İSMİ BAZI YERLERDE YETERLİ

Gerçekleştirilen toplantıda kamu kurum ve kuruluşlarına yazışmalarda adres kullanılmasına yönelik bilgiler verildi. Bu bilgiler çerçevesinde Türkiye’de sadece bir tane bulunan kurumların isimlerinin yazılmasının yeterli olacağı fakat bir kurumdan birden fazla var ise adresinin ve şube isminin yazılması gerektiği belirtildi.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :