- Hoşgeldiniz

Macar Büyükelçi’den dostluk ziyareti

Macar Büyükelçi’den dostluk ziyareti sitemize 25 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 547 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Macar Büyükelçi’den dostluk ziyareti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Yüksek Mimar Zekeriya Özak, Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari’yi misafir etti. Oldukça düzgün Türkçe konuşan Büyükelçi Hovari, İmre Tökeli gibi önemli Macar isimlerinin yaşadığı Kocaeli’nin, Macaristan için manevi bir değer taşıdığını kaydederek, bu değerlere sahip çıkan Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

SAMİMİ ORTAMDA

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette Macaristan Meclis Başkanı Baş Danışmanı Andas Kelemen, Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Çöpoğlu, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı AB Dış İlişkiler Şube Müdürü Bilal Barış, Kocaeli Tökeli İmre Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal ve yöneticileri de hazır bulundu. Ziyarette Macar Büyükelçi düzgün Türkçesiyle sohbet etti.

HİZMETLER DUYGULANDIRDI

Görevine kısa bir süre önce başlayan Macaristan Büyükelçisi Janos Hovari, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Macar Kralı İmre Tökeli’nin anısına yaptırdığı anı evlerinin kendilerini duygulandırdığını ifade ederek Macaristan olarak Türkiye ve Kocaeli ile her türlü ilişkiye hazır olduklarının altını çizdi. Macar Büyükelçi Hovari, Kocaeli’de daha önce yaşamış birçok önemli kişiler olduğunu kaydederek özellikle bu isimlerin sıklıkla yaşadığı Karatepe’de Türk-Macar dostluğunu pekiştirecek projeler yapmak istediklerini dile getirdi.

KARDEŞ ŞEHİR

Macaristan ile tarihten gelen bir dostluklarının olduğuna dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zekeriya Özak bu birlikteliğin günümüzde de sürdüğünü belirtti. Başkanvekili Zekeriya Özak aynı zamanda Kocaeli’nin Macaristan’ın önemli kentlerinden biri olan Szekesfehervar ile kardeş şehir olduklarını hatırlatarak bu anlamda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak karşılıklı birtakım çalışmalar yürüttüklerinin altını çizdi. Başkanvekili Özak Karatepe’de yapılması düşünülen projelerin destekçisi olacaklarının da altını çizerek Türk-Macar dostluğunu pekiştirecek bir kültür günü içinde çalışmaların başlatılacağını kaydetti.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz