- Hoşgeldiniz

Lütfü Türkkan,Ahıska Türkleri’ne vatandaşlık verilmesini istedi

Lütfü Türkkan,Ahıska Türkleri’ne vatandaşlık verilmesini istedi sitemize 04 Eylül 2013 tarihinde eklenmiş ve 804 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Lütfü Türkkan,Ahıska Türkleri’ne vatandaşlık verilmesini istedi

Ahıska Türkleri’ne 2009 yılında çıkarılan bir kanunla vatandaşlık hakkı tanınmış, birçok Ahıska Türkü bu sayede Türk vatandaşı olmuştu.

Ancak o dönemde ilgili maddenin yayımından geç haberdar olan ve verilen sürede istenilen belgeleri temin edemeyen binlerce Ahıska Türk’ü bu uygulamadan yararlanamamış ve Türk vatandaşı olamamıştı.

İşte Ahıska Türkleri’nin mağduriyetini dikkate alan MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan TBMM’ye bir kanun teklifi sundu.

Kanun teklifinin gerekçesinde eski Sovyetler Birliği’nde Türk olarak anılan tek topluluğun Ahıska Türkleri olduğunu belirten Türkkan, 1944 yılında Sovyet yönetimi tarafından sürgüne gönderilen, ancak ardından yurduna dönemeyen tek toplululuğun da yine Ahıska Türkleri olduğunu vurguladı.

Gerekçesinde 2009 yılında çıkarılan kanunu örnek gösteren Türkkan, bu kanunla birçok Ahıska Türk’ünün Türk vatandaşlığına alınarak çifte vatandaşlık statüsü kazandırıldığını ifade etti.

Lutfu_Turkkan

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz