- Hoşgeldiniz

Kocaeli’nde atığa yer yok

Kocaeli’nde atığa yer yok sitemize 14 Ocak 2015 tarihinde eklenmiş ve 371 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çevre duyarlılığı konusunda hassas bir belediyecilik sergiliyor. Çevreye duyarlı projeler ve uygulamalar yürüten Büyükşehir Belediyesi çevrenin korunması ve kirlenmemesi için çalışıyor. Bu kapsamda Atık Getirme Merkezlerinde, atıkların çevreyi kirletmemesi için toplanıyor. İzmit Körfezi’nde denizin kirlenmesinin önüne geçmek için gemilerle petrol türevi atıklar toplanıyor. Kocaeli genelindeki 18 tesiste atık sular arıtılıyor. Arıtılan sulardan oluşan geri dönüşüm suyu ise park ve bahçelerin sulanmasında ve sanayide kullanılıyor.

ATIK GETİRME MERKEZLERİNDE TOPLANIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde ilçe belediyelerle birlikte yürütülmekte olan Atık Getirme Merkezleri’nde tüketiciler tarafından getirilen her türlü atık bertaraf ediliyor. Körfez, Derince, Gölcük ve Kartepe’deki Atık Getirme Merkezleri’nde toplanan atıklar bertaraf işlemine tabi tutuluyor. Ambalaj atıkları, elektrikli ve elektronik atıklar, kızartmalık atık yağlar, atık piller, inşaat ve yıkıntı atıkları, ömrünü tamamlamış lastikler, evlerden kaynaklanan tehlikeli atıklar, büyük hacimli atıklar, park-bahçe atıkları gibi birçok atık her biri ayrı bölmelerde tasnif ediliyor. Vatandaşlar tarafından Atık Getirme Merkezleri’ne getirilen atıklar için daha sonra bertaraf işlemleri uygulanıyor.

GEMİ KÖRFEZİ TEMİZLİYOR

Lisanslı atık toplama gemisi, sadece petrol ve petrol ürünlerinden kaynaklanan kirlenmeyi temizlemekle kalmıyor, evsel ve sanayi atıkları da temizlenebiliyor. Denizdeki çöpleri toplayarak, pis suları da bünyesine alan gemi sayesinde, deniz içindeki yaşam daha hızlı şekilde canlanıyor. Toplanan atıklar, İZAYDAŞ tesislerinde imha ediliyor.

ATIKSULAR ARITILIYOR

Büyükşehir Belediyesi, Körfez’i tekrar temiz ve mavi görünümüne kavuşturdu. Körfez’in dört bir tarafına yaptığı dev arıtma tesisleri ile atık suların Körfez’e dökülmesini önlendi. Körfez’e dökülen atık sular arıtılarak denize ulaştırılıyor. Bu kapsamda 7’si biyolojik olmak üzere Kocaeli’nde 18 atık su arıtma tesisi bulunuyor.

KÖRFEZ TEMİZLENİYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentin dört bir yanına yapılan arıtma tesisleri kirliliği önlerken atık toplama gemisi ise körfezi kullanan gemilerin petrol ve petrol ürünü atıklarını buraya bırakmamak için aralıksız olarak görev yapıyor. Titizlikle sürdürülen çalışmalar kapsamında İzmit Körfezi havadan denetlenirken deniz süpürgeleri de denizdeki çöpleri temizliyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :