- Hoşgeldiniz

Kocaeli’de Manda sayısı artıyor

Kocaeli’de Manda sayısı artıyor sitemize 29 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiş ve 629 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli’de Manda sayısı artıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği özellikle Kandıra’da yürütülen mandacılık faaliyetlerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Yapılan bilgilendirme çalışmaları ve uygulamalı eğitimler ile 600’e kadar inen manda sayısı bin 500 başın üzerine çıkarıldı.

 

KÖYLERDE TARIM VE HAYVANCILIK

Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı, Köye Hizmet Şube Müdürlüğü, Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği bünyesinde çalışan Ziraat Mühendisi ve Veteriner Hekimler köylerdeki çiftçilerin sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalara devam ediyor. Yapılan bu çalışmalar arasında manda yetiştiriciliğine yönelik çalışmaların ilimiz açısından ayrı bir önem kazanıyor.

BİN 500’ÜN ÜZERİNE ÇIKTI

Büyükşehir Belediyesi’nin kentin tamamında yürüttüğü hayvancılık çalışmaları ile manda sayısında önemli artış sağlandı. İlimiz genelinde 600’e inen manda sayısı, yapılan çalışmalar neticesinde bin 500 başın üzerine çıktı. Manda birliği kurulması, yeni manda ırklarının kazandırılması projeleri ile de Kocaeli’deki manda yetiştiriciliğinin bilinçli olarak yapılması amaçlanıyor.

KOCAELİ’NİN EN BÜYÜK İŞLETMESİ

Bu amaçla; Kartepe Ketenciler köyünde 200 başlık modern manda ahırı yapıldı. İşletmede İran, Anadolu ve Murrah Mandası ırkları bulunuyor. Yarı açık modern işletmede; Malak Bölümü, Erkek Manda Bölümü, Sağmal Manda Bölümü, Süt Sağım Bölümü, Gezinme Alanı, Mandalara özel olan Havuz Bölümü gibi bölümler yer alıyor. Manda işletmesi Kocaeli’nin en büyük ve modern işletmesi olma özelliğiyle diğer manda yetiştiriciliğiyle uğraşanlara örnek oluyor.

MARKA HALİNE GELMEK İÇİN

Büyükşehir yetkilileri Manda yetiştiriciliğine yönelik çalışmalara öncelik verilmeye devam edildiği takdirde Kocaeli’de arzu edilen manda sayısına ve verimli manda ırklarına kavuşulacağını ifade etti. Bu sayede yetiştirilen mandalardan elde edilen ürünlerin önemli bir marka haline geleceği vurgulandı.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz