- Hoşgeldiniz

Kocaeli Şehir Tiyatroları’ndan bir ilk

Kocaeli Şehir Tiyatroları’ndan bir ilk sitemize 04 Aralık 2013 tarihinde eklenmiş ve 626 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Şehir Tiyatroları’ndan bir ilk

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın yeni sezon oyunlarından “Zümrüdü Anka”nın yarın akşam saat 20.00’da gerçekleştirilecek prömiyerinde aileler de çocuklarıyla birlikte olacak.

4 ARALIK’TA SAHNEDE

Şehir tiyatroları sanatçılarından Zeliha Çetinkaya’nın yazıp yönettiği; gerek çocukların, gerekse yetişkinlerin aynı keyifle izleyebilecekleri oyun; masklar, başlıklar, kanatlar ve dev bir Zümrüdü Anka figürü ile tam bir görsel şölen şeklinde gerçekleştirilecek. Şiirsel akışının yanı sıra, farklı coğrafyalardan müzik ve dansları da içeren kurgusuyla büyük ilgi görmesi beklenen oyunda Seda Güven Şahin, Çağrı Mengüç, Seçil Mutlu, Tekin Ezgütekin, Levent Muratoğlu, Senem Akman ve Serhat Güzel rol alıyor. Geri dönüşüm malzemelerinin kullanıldığı ve içerisinde çok farklı etkinlikleri barındıran oyunun yönetmen yardımcılığını Betül Akgün yapıyor. Dekor tasarımda Ayfer Ezgi Karataş, kostüm tasarımda Emine Kaynak Yıldırım, ışık tasarımda Cafer Yiğiter, ses tasarımda İlker Sevüker, görsel tasarımda Aksel Zeydan Göz, mask tasarımda Banu Savaş ve Meltem Günaydın, kukla tasarımda ise Sibel Altan’ın görev aldığı oyunun müzikleri Fatih Veli Ölmez imzası taşıyor. Koreografisi Gökmen Kasabalı tarafından gerçekleştirilen oyunun sanat danışmanı ise Arzu Bigat Baril.

KUŞLAR, ZÜMRÜDÜ ANKA’YA VARABİLECEKLER Mİ?

Pers mitolojisi kaynaklı olsa da diğer tüm Doğu mitoloji ve efsanelerinde de yer alan Zümrüdü Anka efsanevi bir kuştur. Kuşların hükümdarı olduğuna inanılan ve kendi küllerinden yeniden doğan Zümrüdü Anka, Bilgi Ağacı’nın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş. Kuşlar da olası bir kötülükte Zümrüdü Anka’nın gelip onları kurtaracağına inanırmış. Zor zamanlardan geçen kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte Zümrüdü Anka’nın huzuruna gitmeye karar vermişler. Ancak Zümrüdü Anka’nın yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan Kaf Dağı’nın tepesindeymiş. Oraya varmak için yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş. Kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. Oyunda, bu uzun ve yorucu yolculuğun sonunda kuşların Zümrüdü Anka’ya varıp varamadığını öğreneceğiz.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz