- Hoşgeldiniz

Kocaeli İtfaiyesi Eğitim Merkezine iki yeni simülatör

Kocaeli İtfaiyesi Eğitim Merkezine iki yeni simülatör sitemize 22 Mart 2015 tarihinde eklenmiş ve 260 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Eğitim Merkezi’nde (KOBİTEM) gerçekleştirilen itfaiyeci eğitimlerine çağ atlatacak iki adet uygulamalı yangın eğitim simülatörü hizmete girdi. Hizmete alınan Gözlem ve Atak Simülatörü, itfaiyeciliğin ileri seviye mesleki bilgi ve beceri kazanma eğitimi aşamasını içeriyor.

 

İKİ YANGIN SİMİLATÖRÜ ALINDI

Gözlem ve Atak adı verilen düzenekler, Avrupa’da ve dünyanın gelişmiş itfaiye eğitim merkezlerinde bulunan simülatörlerin benzerleri. Bu simülatörler sayesinde, gerçek yangın ortamında, yangını hissederek ve yaşayarak, yangına müdahale eğitimi yapılacak. Gözlem ve Atak simülatörleri, profesyonel itfaiyeci eğitimlerinde, TBB (Türkiye Belediyeler Birliği) işbirliği ile ülkemizin tüm itfaiye teşkilatlarının 2010’dan beri sürdürülmekte olan eğitiminde, itfaiyesi bulunan organize sanayi bölgeleri ve diğer endüstriyel tesislerin itfaiye teşkilatlarının eğitimlerinde son derece etkin olarak kullanılacak.

 

İTFAİYECİLİK ÖĞRENCİLERİ EĞİTİM ALACAK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği protokolüne istinaden, Kocaeli itfaiyesi himayesinde eğitimini sürdürmekte olan, meslek dersleri KOBİTEM tarafından verilen, İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği Bölümü öğrencilerinin uygulamalı eğitimlerinde de bu sistemlerden faydalanılacak

 

GÖZLEM SİMÜLATÖRÜ

Yangının başlangıcı ve yayılımı, duman çıkışı ve gelişimi, ayrışma sonucu yanıcı gazların çıkış koşulları ve bunların hava ile karışımları halinde uygun konsantrasyonlarda nasıl alevlenebildikleri ve bu duman alevlenmelerinin ortadan kaldırma metotları, ısı hasarları gibi birçok konuda itfaiyecilere eğitim imkanı sunuyor.

 

ATAK SİMÜLATÖRÜ

Atak Simülatörü, eğitim merkezinde mevcut bulunan Çok Senaryolu Yangın Organizasyon Binasına bitiştirilerek ve ona adapte edilerek tesis edildi. İlk aşamada, Gözlem Simülatöründen geçen itfaiyeciler, eğitimin devamında, ikinci kademe olarak Atak Simülatörüne alınıyorlar.

 

UYGULAMALI EĞİTİM ALINIYOR

Atak Simülatöründe, yangın akımları ve su kullanımı, söndürme prensipleri, yanıcı gazların alevlenmelerinin önlenmesi için soğutulma yöntemleri, yangında ilerleme teknikleri, duman içerisinde bulunan yanıcı gazların tutuşması durumunda korunma ve acil çıkış teknikleri, havalandırma prosedürleri, manuel ve termal kamera yardımı ile kazazede ve yangın arama teknikleri gibi daha bir çok konuda uygulamalı eğitimler yapma imkanı buluyorlar.

 

ALT HAVALANDIRMALI YANGIN EĞİTİM SİMÜLATÖRÜ

KOBİTEM eğitim sahasında önceki yıllarda tesis edilmiş olan ve tek aşamalı bir eğitim imkanı sunduğundan dolayı, Flashover Simülatörü ise yeni adıyla “Alt Havalandırmalı Yangın Eğitim Simülatörü” olarak eğitimin üçüncü aşamasını teşkil edecek. Bu simülatörde yangın, bağımsız bir hacimde oluşturuluyor. Ardından kapısının kapatılması suretiyle hapsedilerek oksijensiz kalması sayesinde yanıcı gazların açığa çıkması sağlanıyor. Daha sonra kapının açılması ve yangın ortamına serbest havanın girmesi ile yangının tekrar aktif hale gelmesi ve iç hacimde biriken dumanın alevlenmesi durumu oluşturuluyor. İtfaiyecilerin bu tehlikeli oluşumu tanıması, meydana geliş mekaniğini ve nasıl mücadele edeceklerini öğrenmeleri hedefleniyor.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :