- Hoşgeldiniz

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü:Kan ve Organ Bağışları Artmalıdır!

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü:Kan ve Organ Bağışları Artmalıdır! sitemize 24 Mayıs 2014 tarihinde eklenmiş ve 590 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü:Kan ve Organ Bağışları Artmalıdır!

6. Kocaeli Kitap Fuarı’nda Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ve İl Sağlık Müdürü Dr. Mürsel Durmaz, İzmit İlçe Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu, SEKA Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Fatih Güneş, Derince Tarım Kredi Koop. Müdürü İsmail Bulut ve organ bağışından yararlanan Tuğba Bulut’un konuk olduğu konferansta, “Organ bağışı, kişi yaşarken verdiği bir kararla alınır ve beyin ölümü gerçekleştirdikten sonra uygulanır.

Her yıl binlerce insan, bir takım rahatsızlıklara yakalanıp tıbbi müdahalelerden de gerekli faydayı göremeyip organ bağışına gereksinim duyuyor’’ ifadesine yer verildi. ‘’Hepimiz birer potansiyel organ alıcısıyız’’ denilen konferansta, ‘’Organa ihtiyaç duyma olasılığımız, organ bağışı yapma ihtimalimizden çok daha yüksek olmasına karşın, ülkemizde bağışçı yetersizliği ve konu hakkında yeterli bilinç oluşturulamaması nedeniyle bu alanda ciddi sorunlar yaşanmakta.

Toplumumuzda kan bağışı konusunda bir önyargı yokken; organ bağışı konusunda ciddi bir direnç olması trajikomiktir. Çünkü kan da bir organdır” görüşlerine yer verildi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz