- Hoşgeldiniz

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden Örnek Davranış

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden Örnek Davranış sitemize 04 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 598 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden Örnek Davranış

Sokak hayvanlarının evi oldu

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, sokak hayvanlarının aç ve susuz kalmamaları için hayata geçirdiği ‘PETPATİ’ makineleri adeta hayvanların evi oldu. Sokak hayvanları, PETPATİ’ler sayesinde yiyeceksiz kalmazken onları sahiplenerek yavrularıyla zamanlarını geçirdiği, uyuduğu mekâna da kavuşmuş oldu. Hayvanların şekerleme yaparken, yavrularıyla oynarken ki halleri PETPATİ’lerin gece görüşlü kameralarına da takıldı.

GECE GÖRÜŞLÜ KAMERALARLA

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete geçirdiği, sokak hayvanlarının ihtiyaçları olan kuru mama ve taze suya her zaman kolaylıkla ulaşmalarını sağlayan otomatik mama istasyonları önemli bir ihtiyacı yerine getiriyor. PETPATİ adı verilen makineler kar, yağmur gibi tüm olumsuz hava şartlarında hayvanların gıdaya ulaşmasının yanında çöpleri karıştırarak çevreye zarar vermemesini de sağlıyor. 2011 yılında hizmete giren makineler güneş enerji panelleri ile çalışırken gece görüşlü kameraları ile hayvanlar hakkında veri toplanması sağlanıyor.

ARŞİV YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Şube Müdürlüğü ekipleri bu kameralardan aldıkları görüntüleri topladı. Ekipler köpeklerin günde kaç öğün beslenme yapmak için pet patileri ziyaret ettiklerini ve aylık beslenen hayvan sayısı bilgilerini arşivledi. Bu bilgilere göre sokak hayvanlarının bir ayda 237 öğün beslenme sağladıkları, beslenen hayvanların farklı köpek olabildiği gibi aynı hayvanın aynı gün içinde sabah akşam öğünlerinde de mama ve su makinelerini ziyaret ettiği tespit edildi.

ŞEKERLEME YAPIYORLAR

Kayıt altına alınan görüntülerin incelenmesinde hayvanlar öğünlerini yedikten sonra şekerleme yapmayı sevdikleri görüldü. Rahatsız edilmedikleri sürece otomatik makinelerinin yanında yaklaşık 30 ile 40 dakika arasında süren uykuya daldıkları dikkati çekti. Ertesi gün yine aynı saat diliminde beslenme için geldikleri ve yine kısa bir uyku şekerlemesi yaptıkları görüldü.

KÜPESİZ HAYVAN TESPİTİ YAPILABİLİYOR

Büyükşehir yetkilileri projeden toplanan bu bilgiler üzerine Türkiye’de sokak hayvanlarının yaşam tarzları konusunda herhangi bir veri olmadığı ve belki de ilk defa sokak hayvanı hakkında beslenme alışkanlıkları ve beslenme öğün sayıları hakkında verilerin toplandığını söyledi. Makinelerden beslenen hayvanların özellikle kulaklarında rehabilite edildiklerine dair küpelerin olması ise kayıt altında olduklarını belgeledi. Bu görüntüler sayesinde küpesiz hayvan tespitinin de kolaylıkla yapılabildiği belirtildi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz