- Hoşgeldiniz

Koç Gurubu, çıkarma gemisi ihalesinden safdışı edildi

Koç Gurubu, çıkarma gemisi ihalesinden safdışı edildi sitemize 29 Aralık 2013 tarihinde eklenmiş ve 2.446 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Koç Gurubu, çıkarma gemisi ihalesinden safdışı edildi

Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) ihalesini Sedef Tersanesi kazandı.

milyarlik_ihalede_saf_disi_birakildi

Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin önceki gün aldığı karar kapsamında Sedef Gemi İnşaatı A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanması, anlaşma sağlanamaması durumunda sözleşme görüşmelerine ikinci sıradaki DESAN Deniz İnşaat Sanayi A.Ş. ile devam edilmesi kararı alındı.

3 milyar dolarlık ihalede Koç grubuna ait RMK Marine ise saf dışı kaldı. İhalede kararın 26 Eylül’deki toplantıda açıklanması bekleniyordu. Ancak Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Başbakan  Erdoğan’dan da onay alarak ihale sonucunu önceki gün  açıkladı. Koç Grubu’nun RMK Tersanesi, geçen Ocak ayında Milli Savaş Gemisi (MİLGEM) projesi kapsamında 6 geminin yapım ihalesini kazanmış, ancak Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun “kamu zararı doğduğu” yönündeki raporu üzerine bu ihale iptal edilmişti.

Gezi Parkı eylemleri sonrasında yaşanan bu gelişme nedeniyle çıkarma gemisi ihalesinde RMK Tersanesi’nin durumu merakla bekleniyordu. Havuzlu Çıkarma Gemisi Projesi kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için 1 adet Havuzlu Çıkarma Gemisi inşa edilecek.

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz