- Hoşgeldiniz

KO-MEK’ten afet eğitimi

KO-MEK’ten afet eğitimi sitemize 17 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve 424 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

KO-MEK’ten afet eğitimi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK) yıl içinde düzenlediği eğitim seminerleri ile kursiyerlerini bilinçlendirmeye devam ediyor. KO-MEK kursiyerleri, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın düzenlediği Kocaeli ilinde de Kocaeli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından verilen “Afetlere Hazır Bir Türkiye için Bilinçlendirme ve Eğitim Seferberliği” eğitimine katıldı. İlk olarak İpekyolu KO-MEK Kurs Merkezinde gerçekleştirilen ve 43 Kurs Merkezinde de devam edecek olan eğitime İl Afet ve Acil Durum Müdürü Osman Metin Saroğlu da katıldı.

İLK 72 SAAT ÇOK ÖNEMLİ

KO-MEK kursiyerlerinin katıldığı “Afetlere Hazır Bir Türkiye için Bilinçlendirme ve Eğitim Seferberliği” konusunda eğitim düzenlendi. Eğitimde KO-MEK kursiyerlerine afetten sonraki 72 saatin çok önemli olduğu vurgulandı. Eğitimi Bireyler ve Aileler için Afet Bilinci Eğitim Uzmanı Alper Şen verdi. Şen, bu eğitimlerle toplumumuzda afet konusunda bilinçli bir toplum oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

AFETE HAZIR BİR KOCAELİ İÇİN

Bilinçlendirme ve Eğitim kapsamında düzenlenen seminerde konuşmacı Alper Şen, 1999 yılında büyük afet yaşamış bir il olan Kocaeli’nin bu konuda daha tedbirli olacağını vurgulayarak; “ Afetlerle mücadele dört aşamadan oluşuyor. İlk aşamamız şuanda yaptığımız eğitimler ile bilinçlenmemiz. İkinci aşamamız önceden alınacak tedbirleridir. Bunlar aile afet planı ve afet çantasının hazırlanmasıdır. Üçüncü aşamamız ise afet sırasındaki davranış tarzlarımızdır. Son aşama ise afetten sonra neler yapacağımızdır. Bu eğitimler sonunda sizinde bu tedbirleri aldığınız takdirde olası bir afeti en az hasar ile atlatırız” dedi.

KURSİYERLER EĞİTİMİ ÇOK FAYDALI BULDU

KO-MEK’in kursiyerleri eğitimin kendileri için çok faydalı geçtiğini belirterek, “Geçmişte yaşadığımız afetlerde bilinçsiz bir toplum olduğumuz için çok acılar çektik. Afetler için alacağımız tedbirleri öğrenmemiz bizim için çok faydalı oldu. Bu eğitimleri bizimle buluşturan KO-MEK’e çok teşekkür ederiz” dedi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :